به گزارش خبرگزاری مهر استان لرستان؛ رمضان امسال دهمین سالی است که جلسات تفسیر قرآن به‌طور مستمر در ماه بهار قرآن مهمان مساجد شهر خرم‌آباد می‌شود، محفل نورانی که دیگر به محلی برای تمرین آسمانی شدن تبدیل‌شده است.

جلسات تفسیر قرآن مسجد بعث خرم‌آباد دیگر برای خودش طرفداران پر و پا قرصی پیداکرده بود. شب‌های رمضان از کوچک و بزرگ بی بهانه راهی محفلی می‌شوند که قرار است آن‌ها را آسمانی کند.

رمضان را بهار قرآن می‌خوانند و این بهار تجلیگاهی ست که باید در حد توان از آن بهره برد، این شکوفه باران رحمت الهی فرصتی است که سالی یک‌بار به میزبانی‌مان می‌آید و باید به‌قدر توان از آن سیراب شد.

مخاطبان برنامه یکی‌یکی وارد مسجد می‌شوند، در میانشان می‌توان کودکان و نوجوانانی را دید که تلاش می‌کنند تا در هر جلسه با خواندن آیاتی که از سوره موردنظر حفظ کرده‌اند تشویق نماینده ولی‌فقیه در استان را برانگیزند؛ برای خودشان دنیایی دارند، دنیایی پر از سادگی‌هایی که دلشان را شاد کرده است.

از اول ماه رمضان قرارشان را مدار می‌کنند که تا آخر ماه مبارک آیات یکی از سوره‌های قرآن را حفظ کنند. بعضی‌ها هم تفسیر سوره را نوشته و جزوه کرده و در پایان جلسه تفسیر امتحانشان را هم پس می‌دهند.

تدبیر جالبی است که هرساله نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد به کار می‌بندد. برگزاری جلسات مستمر تفسیر قرآن که ماه رمضان امسال تولد ۱۰ سالگی این جلسات جشن گرفته می‌شود.

در این جلسات که هرسال از سال قبل پررونق‌تر می‌شود و مخاطبان خود را از جای‌جای شهر به این محفل می‌کشاند احساس خوشایندی تمام وجودت را فرامی‌گیرد؛ اینجا همه برای آسمانی‌تر شدن از هم پیشی می‌گیرند و چه زیباست تلاوت کلام الهی در ماه میهمانی الهی.

جلسات تفسیر قرآن مسجد بعث خرم‌آباد سال‌هاست که در میان مردم شهر جای پای خود را بازکرده تا شب‌های ماه مبارک رمضان مرد و زن و کوچک و بزرگ برای بهره‌گیری از این محفل نورانی پای تفسیر قرآن نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بنشینند و امسال نیز این برنامه هر شب رأس ساعت ۲۲ در مسجد بعثت برگزار می‌شود.

در جریان این مراسم نورانی آیات زیبای کلام وحی توسط یکی از قاریان ممتاز لرستان قرائت و سپس تفسیر مربوط به هرکدام از آیات برای حاضران گفته می‌شود تا در فرصت ۱۰ سال گذشته این مجلس بخش عمده‌ای از سوره‌های مختلف قرآن تفسیر و زمینه آشنایی بیشتر حاضران با کلمات نورانی وحی فراهم شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد نیز در این رابطه با تأکید بر اینکه باید در ماه مبارک رمضان روح و جانمان را پالایش کنیم و تلاوت و انس با قرآن زمینه‌ساز این پالایش است، به خبرنگار مهر گفت: باید تلاش شود در این ماه مبارک فضای جامعه و خانه‌های خود را به عطر معنوی کلام الهی معطر کنیم.

آیت‌الله میرعمادی با یادآوری اینکه رمضان ماه نزول قرآن و بهار قرآن است و باید در این ماه تلاوت و تدبر در قرآن را موردتوجه ویژه قرار دهیم، بیان داشت: در این راستا ۱۰ سال است که جلسات تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان در خرم‌آباد برگزار می‌شود و امسال نیز این جلسات در مسجد بعثت خرم‌آباد آغازشده است.

وی با یادآوری اینکه در طول ۱۰ سال گذشته جلسات تفسیر قرآن به‌طور مستمر طی ماه مبارک رمضان در سطح استان برگزارشده است، افزود: امسال نیز هر شب مسجد بعثت میزبان برنامه تفسیر قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه هرسال یکی از سوره‌های قرآن در این جلسات تفسیر می‌شود، افزود: همچنین در جریان برگزاری جلسات تفسیر قرآن برخی از حاضران اقدام به حفظ سوره و یا جزوه برداری از تفسیر سوره موردنظر کرده و در پایان ماه مبارک با برگزاری مسابقه‌ای به برگزیدگان جایزه داده می‌شود.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه این جلسات فرصتی برای ترویج فرهنگ قرآنی در فضای جامعه است، یادآور شد: علاوه بر جلسات تفسیر برگزارشده در ماه مبارک رمضان در بقیه ایام سال نیز هر هفته جلسات تفسیر قرآن به‌صورت مستمر با حضور اقشار مختلف مردم و کارکنان ادارات برگزار و فیلم ضبط‌شده آن در شبکه افلاک پخش می‌شود.

 

آرشیو اخبار