آیت الله سید احمد میرعمادی شامگاه شنبه ششم خردادماه در جلسه تفسیر قرآن مسجد بعثت خرم آباد در سخنانی با اشاره به اینکه خدا را شاکریم در ماه مبارک رمضان، ضیافت الهی و نزول قرآن توفیق عنایت کرد تا در محضر قرآن کریم باشیم، اظهار داشت: خدا را شاکریم که امروز به مدت ۱۰ سال است که این تفسیر قرآن حضور مبارک مردم تقدیم می شود.

با قرآن کریم مانوس شویم

وی با بیان اینکه ماه رمضان ماهی است که ما هرچه بتوانیم با قرآن انس بگیریم و مانوس شویم یقینا به اهداف قرآن نزدیک می شویم، گفت: خدای متعال در قرآن می فرماید که ای پیامبر ما کتاب مبارکی بر تو نازل کردیم، قرآن کتاب مبارک است و در ماه مبارک نازل شده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه در این راستا وظیفه ما در برابر قرآن، انس با قرآن، تدبر در آیات الهی، تلاوت قرآن و ... است، ادامه داد: همه مسلمانان وظیفه دارند قرآن را یاد بگیرند، تلاوت کنند و در قرآن تدبر کنند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه صاحبان عقل، انسان های اندیشمند، متفکر و عاقل باید با تدبر در قرآن متذکر باشند و پند بگیرند، ادامه داد: وظیفه همه مسلمانان تدبر، تذکر و پند گیری از قرآن مجید است و در این راستا به طور معمول در ماه مبارک رمضان یک سوره را متناسب با ایام ماه رمضان برای تفسیر انتخاب می کنیم.

وی با بیان اینکه در این راستا امسال سوره «حدید» را برای تفسیر انتخاب کرده ایم، گفت: این سوره، سوره ای بوده که در آن معارف عقلی، اخلاقی و تربیتی آمده است و به تعبیر یکی از بزرگان سوره «حدید» بیانگر اعجاز علمی، بیانی، اجتماعی، اخلاقی و اعجاز عددی قرآن است.

در سوره «حدید» می توانیم معجزه بودن قرآن را لمس کنیم

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در سوره «حدید» می توانیم معجزه بودن قرآن را لمس کنیم، افزود: در این راستان تفسیر آن را آغاز و بیان می کنیم و امیدواریم بتوانیم تا پایان ماه مبارک رمضان معارف عقلانی، اخلاقی و تربیتی این سوره را دنبال کنیم.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه سوره «حدید» ۲۹ آیه دارد و در مدینه نازل شد و از سوره های مدنی به شمار می آید، ادامه داد: این سوره از نظر تقسیمات سوره های قرآنی جزء سوره های مسبحات است.

وی با بیان اینکه هفت سوره قرآن را مسبحات می نامند که شامل سوره های اسراء، حدید، حشر، صفّ، جمعه، تغابن و سوره مبارکه اعلی هستند، گفت: این سوره ها آثار فراوانی دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در روایتی امام باقر(ع) می فرماید هر کس قبل از خواب سوره های مسبحات را بخواند نمی میرد مگر اینکه امام زمان (عج) را درک کند، گفت: در حدیث دیگر پیامبر(ص) می فرماید: در میان آیات سوره های مسبحات، آیه ای وجود دارد که این آیه از هزار آیه بالاتر و بهتر است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه پیامبر(ص) تعیین نکرده اما دیگران گفته اند که حتما از این سورهای مسبحات آیه ای که از هزار آیه بالاتر است، آن آیه ای است که اسم اعظم خدا در آن است، گفت: این اسم اعظم خدا یا در سوره حدید وجود دارد یا در سوره حشر آمده است.

وی با اشاره به محتوای سوره «حدید» بیان داشت: این سوره از نظر محتوا دو موضوع کلی دارد، یکی مباحث عقلی و دیگری مباحث اخلاقی است و در این سوره بحث مفصلی راجع به توحید و صفات الهی به میان آمده، در سوره حدید ۲۰ صفت از صفات الهی ذکر شده که هر کدام بسیار مهم و جای بحث دارد.

«حدید» سوره تفکر و تعقل است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در این سوره بحثی از عظمت قرآن، نبوت و رسالت به میان آمده است، افزود: در این سوره راجع به وضع مومنان و منافقان در قیامت مطالبی ارائه شده است، همچنین در سوره حدید بحث توحید، نبوت و معاد ذکر شده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در این سوره از مباحث اخلاقی مانند انفاق در راه خدا، عدالت اجتماعی، جهاد در راه خدا سخن گفته شده است، گفت: از نظر کلی سوره حدید ۵۷ امین سوره قرآن به ترتیب کتابت است، اما از نظر نزول، ۹۴ امین سوره ای بوده که نازل شده و بعد از فتح مکه نازل شده است.

وی همچنین با اشاره به عظمت سوره حدید در علوم قرآنی بیان داشت: این سوره، سوره تفکر است و متفکران، عاقلان، اندیشمندان و دانشمندان باید در این سوره تامل و تعقل کنند.

توحید را در سوره «حدید» جستجو کنیم

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه هرچه راجع به توحید می خواهیم در سوره حدید باید جستجو کنیم، بیان داشت: سوره حدید، سوره توحید، معرفت خدا و خداشناسی بوده و صفات الهی را خدای متعال در این سوره بیان کرده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در حدیثی از پیامبر(ص) آمده است که خواندن سوره حدید دو خاصیت بسیار مهم دارد که یکی در درون انسان قوت، شجاعت و شهامت ایجاد می کند و دیگری اینکه کسانی که این سوره را بخوانند در روز قیامت از عذاب در امان می ماند و از گرفتاری ها و مشکلات در دنیا ایمن هستند، یادآور شد: همچنین در روایتی آمده که شما سوره حدید را در نمازهای واجب بخوانید و آیه اول تا پایان آیه ششم آن را در نافله نماز مغرب بخوانید.

وی با تفسیر آیه نخست سوره حدید گفت: در این آیه تسبیح خدا مطرح شده است، تسبیح مختص خداوند است و نه فقط انسان بلکه آنچه در آسمان و زمین است تسبیح خدای متعال می کند.

 

آرشیو اخبار