آیت الله سید احمد میرعمادی شامگاه شنبه 3 تیر در جلسه تفسیر آیه ۲۹ سوره «حدید» با این عنوان که «لِئَلاَّ یَعْلَمَ أَهْلُ الْکِتابِ أَلاَّ یَقْدِرُونَ عَلی‌ شَیْ‌ءٍ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ أَنَّ الْفَضْلَ بِیَدِ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ» اظهار داشت: ترجمه این آیه عبارت بوده از این که اهل کتاب بدانند قدرت ندارند و فضل، پاداش و اجر دست خدا است و خداوند فضل را به هرکسی که بخواهد عطا می کند و خداوند صاحب فضل بزرگ است.

ایمان و تقوا باعث نورانیت دل می شود

وی با بیان اینکه ایمان و تقوا دارای درجاتی است عنوان کرد: اجر و پاداش مومن به مقدار درجه آنها است و اهل ایمان و تقوا هر کدام صاحب درجاتی هستند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: پاداش و اجر افراد به میزان درجه ایمان آنها است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه خداوند به مومنان چهار چیز داده است گفت: این چهار چیز شامل حسنه در دنیا، حسنه در آخرت، نور در زندگی و آمرزش گناهان است و اینها به دلیل ایمان به خداوند و رسول خدا است.

وی با تاکید بر اینکه ایمان و تقوا باعث نورانیت دل می شود گفت: دل انسان در ظلمات است و وقتی ایمان آورد روشن می شود و البته بین تقوا و بصیرت رابطه وجود دارد.

تقوا بدون بصیرت فایده و ارزش ندارد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه تقوا بدون بصیرت فایده و ارزش ندارد گفت: همچنین بین تقوا و علم رابطه وجود دارد و بین ایمان، تقوا و بصیرت رابطه عمیق وجود دارد.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه بالاترین مانع رسیدن به کمال هوای نفسانی است تصریح کرد: امام(ره) فرمود که هوای نفس مهم ترین عامل اختلاف است و مانع نورانیت دل است.

وی با بیان اینکه خداوند از نعمت های معنوی تعبیر به فضل عظیم کرده است و نعمت های مادی ارزشی ندارد ادامه داد: در قرآن از چند چیز به عنوان فضل عظیم یاد شده است که یکی از آنها هدایت الهی است چرا که هرکسی که در سایه قرآن و راهنمایی پیامبران هدایت شود خداوند می فرماید به او فضل عظیم عطا کردیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه خداوند از بهشت به عنوان فضل عظیم یاد کرده است گفت: همچنین از مغفرت و آمرزش، نبوت، امامت و ولایت، کسب رضای خداوند، داشتن قوه تشخیص حق و باطل و انس با قرآن تعبیر به فضل عظیم شده است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه قرآن سرمایه مسلمانان است و نباید از این سرمایه غفلت کنیم تصریح کرد: مهم ترین عامل وحدت قرآن و اهل بیت است و باید بر قرآن و عترت وحدت و همبستگی داشته باشیم.

 

آرشیو اخبار