آیت الله سید احمد میرعمادی 9 تیرماه در مراسم شهادت امام صادق علیه السلام در جمع هیأت عزاداران شهر فاضل آباد گلستان با اشاره به اینکه امام صادق (ع) در ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه به دنبا آمد، مدت امامت آن حضرت ۳۴ سال بود و در زمان ۵ خلیفه عباسی زندگی کرد، اظهار داشت: امام صادق (ع) در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ هجری قمری در سن ۶۵ سالگی توسط منصور دوانیقی مسموم و به شهادت رسید و در قبرستان بقیع دفن شد.

پرورش هزاران شاگرد در مکتب امام صادق (ع)

وی با بیان اینکه مهمترین نکته در دوران امام صادق (ع) تأسیس دانشگاه اسلامی و پرورش هزاران شاگرد مانند هشام، محمدبن مسلم، زراره، جابربن حیان و بود، تصریح کرد: گفته شده امام صادق (ع) ۴ هزار شاگرد پرورش داده است.

عظمت امام صادق (ع) و نشر معارف اسلامی در دوره آن حضرت به حدی بود که مکتب تشیع به نام مکتب جعفری نام گذاری شد

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: حسن بن علی بن زیاد الوشاء می گوید «در مسجد کوفه ۹۰۰ نفر استاد حدیث را دیدم که همگی از امام صادق (ع) حدیث نقل می کردند؛ یکی از شاگردان آن حضرت ابان بن تغلب ۳۰ هزار حدیث حفظ بود».

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه عظمت امام صادق (ع) و نشر معارف اسلامی در دوره آن حضرت به حدی بود که مکتب تشیع به نام مکتب جعفری نام گذاری شد، افزود: رهنمودهای راهگشای آن حضرت در زمینه سلوک فردی و اجتماعی در موضوعات گوناگون برگ زرینی در تاریخ شیعه است.

ویژگی های مورد انتظار امام صادق (ع) از شیعیان

وی با اشاره به ویژگی های مورد نظر امام صادق (ع) از شیعیان که در قالب احادیث آمده است، اظهار داشت: نخستین ویژگی شیعیان از دیدگاه امام صادق (ع)، اهل معرفت و علم و آگاهی بودن است.

نماینده ولی فقیه در لرستان یادآور شد: دنبال معرفت و علم نافع بودن همیشه مورد تاکید امام صادق (ع) بوده است.

عزت نفس و دوری از ذلت ویژگی شیعیان از دیدگاه امام صادق (ع) است

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه اهل ورع و تقوا و صداقت و امانت دار بودن از دیگر ویژگی هایی است که شیعیان باید داشته باشند، تصریح کرد: عزت نفس و دوری از ذلت دیگر ویژگی شیعیان از دیدگاه امام صادق (ع) است.

وی با تاکید بر اینکه شخصیت هر انسانی در گرو عزت نفس اوست و تحقیر و ذلت حرام است، افزود: امام صادق (ع) فرمود «شیعه ما نباید هیچگاه خود را ذلیل کند بلکه باید از کارهای تحقیر آمیز و ذلت آور اجتناب کند. طمع کاری، زیاده طلبی یا تنبلی و دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن ذلت است».

شیعه مورد انتظار امام صادق (ع) اهل مقاومت است

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه شیعه اهل صبر و استقامت است، گفت: شیعه مورد انتظار امام صادق (ع) اهل مقاومت است. استقامت و پایداری در راه هدف از عوامل مهم پیروزی و توفیق انسان به شمار می‌رود.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه شیعه اهل ولایت و ولایت پذیری است، تصریح کرد: عبدالله بن ابی یعفور یکی از شیعیان مخلص و فداکار و ولایتمدار است، در پذیرش ولایت نمونه است. وی روزی در محضر امام صادق اظهار داشت: سوگند به خدا اگر اناری را از وسط دو نصف کنی و بگویی نصف آن حلال و نصف دیگرش حرام است مطمئناً گواهی خواهم داد که آنچه را گفتی حلال، حلال و آنچه فرمودی حرام، حرام است.

نماینده ولی فقیه در لرستان گره گشایی از مشکلات برادران دینی و اهل انفاق و بخشش بودن را دیگر ویژگی شیعیان از دیدگاه امام صادق (ع) برشمرد.