در برنامه تفسير قرآن کريم حجت الاسلام والمسلمين سيداحمد ميرعمادي، نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه خرم‌آباد سه‌شنبه، 12 آذر در روستاي بدرآباد سفلي خرم‌آباد در تفسير آيات اول و دوم سوره مبارکه مريم، گفت: يکي از پيامبراني که نامش در قرآن آمده است حضرت زکرياست.

وي با بيان اينکه داستان زکريا يک داستان آموزنده است، اضافه کرد: حضرت زکريا(ع) از انبياء بني‌اسرائيل و از فرزندان هارون برادر موسي است که هفت بار نامش در قران ذکر شده است.

حجت‌الاسلام ميرعمادي با بيان اينکه خداوند متعال در سوره مبارکه مريم حضرت زکريا را توصيف به عبوديت کرده است، ادامه داد:  در سوره‌هاي ديگر قرآن همچنين خداوند متعال از حضرت زکريا توصيف به نبوت و اخلاص کرده است.

اين مفسر قرآن کريم عبوديت را گام اول و مهم براي رشد و کمال انسان بيان کرد و گفت: حضرت زکريا از بس که عبادت مي کرد او را رئيس عبادت کنندگان مي‌ناميدند.

نماينده ولي فقيه در لرستان در تفسير آيه دوم از سوره مريم و اشاره به دعاي حضرت زکريا که از خداوند خواست فرزندي به وي عطا کند، خاطرنشان کرد: دعا نقش مهم و اساسي در تحولات زندگي بشر دارد و به نوعي دعا اسلحه و حلال مشکل براي بشر است.

حجت‌الاسلام والمسلمين ميرعمادي با اشاره به پنهاني بودن دعاي زکريا و اينکه خداوند دعاي پنهاني زکريا را علني کرد، مطالعه داستان پيامبران را موجب الگوگيري و پند و اندرز و عبرت براي انسان دانست و گفت: مطالعه داستان پيامبران که در قرآن ذکر شده است اراده انسان را تقويت مي‌کند اين داستان‌ها براي سرگرمي نيست بلکه براي پي بردن به سنت‌هاي الهي است.

وي با يادآوري اينکه داستان پيامبران الهي براي بهره‌گيري تربيتي و هدايتي است اضافه کرد: خداوند متعال در سوره مريم شيوه دعا کردن را به‌وسيله دعاي زکريا به ما ياد مي‌دهد.

نماينده ولي‌فقيه در لرستان زکريا را مظهر اميدواري و پايداري معرفي کرد و گفت: در دعا لازم است ضعف‌ها و گناهان خود را بيان کنيم، نعمت‌هاي خداوند و رحمت الهي را يادآور شويم، حمد و ثناي الهي و خدا را با رب صدا بزنيم، حاجت خود را بيان کنيم، برآورده شدن حاجت را به خدا نسبت دهيم، اصرار بر دعا داشته باشيم.

آرشیو اخبار