در برنامه تفسیر قرآن کریم که شامگاه سه‌شنبه، 26 آذر پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد صاحب‌الزمان(عج) منطقه ماسور خرم‌آ‌باد برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آ‌باد در تفسیر آیه 7 سوره مبارکه مریم با این مضمون که «یَا زَکَرِیَّا إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ یَحْیَى لَمْ نَجْعَل لَّهُ مِن قَبْلُ سَمِیًّا؛ ای زکریا ما تو را به پسرى که نامش یحیى است مژده می‌‏دهیم که قبلاً هم‌نامى براى او قرار نداده‌‏ایم» گفت: حضرت زکریا(ع) یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل از فرزندان هارون برادر موسی است وی با وجودی‌که به سن پیری رسیده بود بچه‌دار نشده بود و این قضیه بچه‌دار نشدن او را کمی غمناک کرده بود لذا یک روز داخل محراب شد و مشغول راز و نیاز با خداوند شد.

وی اضافه کرد: حضرت زکریا در این مناجات با خدا گفت خدایا دیگر موهایم سفید شده و استخوانهایم سست شده همسرم نیز پیر شده و ما دیگر بچه‌دار نمی‌شویم مگر اینکه عنایت تو باشد خدایا فرزندی به من بده تا لااقل ارث مالمان را ببرد.

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: در این دعای زکریا چند نکته وجود دارد یکی اینکه زکریا از خدا خواست فرزندی به وی ببخشد، زکریا از خدا خواست یک بچه عاقلی به وی ببخشد که می‌توان نتیجه گرفت شکل دعا کردن مهم است اینکه انسان از خدا چه بخواهد و چگونه بخواهد مهم است.
این مفسر قرآن‌کریم افزود: بعد از این دعا، به زکریا بشارت داده شد که خداوند به تو فرزند پسری عنایت کرده و اسم او را یحیی بگذار این اسم قبل از این سابقه نداشته است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بیان نکات تفسیری این آیه گفت: از بعضی روایات برمی‌آید که ملائکه بر زکریا وارد و ملائکه به زکریا بشارت داد، دعای حضرت زکریا مستجاب شد، اسم برای فرزندان مهم است، والدین باید توجه داشته باشند برای فرزندشان اسم خوب انتخاب کنند و خدا در این آیه به ما یاد داده که نام نیکو برای فرزندانمان انتخاب کنیم.

حجت‌الاسلام میرعمادی با یادآوری اینکه پدر و مادر قبل از اینکه بچه‌شان متولد شود اسم اورا تعیین کنند، افزود: اسم نشانه فرهنگ انسان استوالدین باید برای فرزندانشان اسم با معنا انتخاب کنند چراکه نام‌گذاری نشانه علاقه و وابستگی انسان و نشانه اهداف و آرمان است.
امام جمعه خرم‌آ‌باد اضافه کرد: درسی که از این آیات می‌توان گرفت این است که در نام‌گذاری فرزندانمان دقت کنیم، نام نیکو انتخاب کنیم، قبل از ولادت راجع به انتخاب نام مشورت کنیم.

این مفسیر قرآن‌کریم گفت: بعضی‌‌ها در خصوص آیه 8 سوره مریم با این مضمون که «قَالَ رَبِّ أَنَّى یَکُونُ لِی غُلَامٌ وَکَانَتِ امْرَأَتِی عَاقِرًا وَقَدْ بَلَغْتُ مِنَ الْکِبَرِ عِتِیًّا؛ گفت پروردگارا چگونه مرا پسرى خواهد بود و حال آنکه زنم نازاست و من از سالخوردگى ناتوان شده‏‌ام» شبهاتی را مطرح می‌کنند که آیا حضرت زکریا در بشارت خدا تردید داشت.

وی افزود: حضرت زکریا به دو دلیل از خدا استبصار کرد وی تردیدی در بشارت خدا نداشت منتهی می‌خواست ثابت کند این مسئله از نظر طبیعی امکان ندارد اما از نظر قدرت خدا امکان‌پذیر است حضرت زکریا از نظر اسباب ظاهری نمی‌توانست بچه‌دار شود موانعی بر سر راه داشت، زکریا با این سؤال می‌خواست به مردم بفهماند که این بچه‌دار شدن به‌ٌورت طبیعی نیست و این قدرت و عظمت خداست.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی در پاین خاطرنشان کرد: از این آیات نتیجه می‌گیریم باید قدرت خدا را باور داشته باشیم و بدانیم خدا بر هر کاری تواناست و هیچ‌گاه نباید از رحمت خدا ناامید شویم و قدرت و اراده خدا را غالب بر هر اراده و عللی بدانیم.

آرشیو اخبار