حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، شامگاه سه‌شنبه، هشتم بهمن در برنامه تفسیر قرآن در مسجد امام جعفرصادق(ع) منطقه اسدآبادی خرم‌آباد پیرامون آیات 22 به بعد سوره مریم گفت: بخشی از سوره مریم به داستان زکریا می‌پردازد و بخش دیگر این سوره داستان حضرت مریم(س) است و حضرت مریم تنها زنی است که اسمش در قرآن کریم آمده و یک سوره از قرآن نیز به نام نام‌گذاری شده است.

وی اضافه کرد: پدر حضرت مریم یعنی عمران در هنگامی که همسرش به مریم باردار بود نذر کرد فرزندش را پس از تولد خدمتگزار بیت‌المقدس کند و بعد از اینکه مریم متولد شد با مرگ پدر سرپرستی وی به زکریا سپرده شد.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان اینکه آیات 16 تا 32 سوره مریم به جریان ولادت حضرت عیسی مسیح(ع) اختصاص یافته است، اذعان کرد: حضرت مریم بدون اینکه شوهر کند خداوند به وی مژده داد که پسری به نام عیسی را به وی عنایت می‌کند و باردار شدن حضرت مریم با قدرت و معجزه الهی و معجزه بود.

وی اضافه کرد: مریم پس از باردار شدن به حضرت عیسی و در هنگام وضع حمل نوزادش با مشکلات و ناراحتی‌های زیادی مواجه شد و همین مشکلات و سختی‌ها بود که وی را الگویی برای بانوان کرد.

حجت‌الاسلام میرعمادی گفت: نگرانی از تهمت باردار شدن بدون همسر، نگرانی از بارداری، نگرانی درد زایمان، تنهایی و نبود کسی که مریم در حین زایمان به وی پناه ببرد، نگرانی از متولد شدن فرزند و اینکه وقتی فرزندش بزرگ شود به او تهمت بی‌پدری می‌دهند و مسائلی از این قبیل مریم را با کوهی از مشکلات و نگرانی‌ها مواجه کرد تا جایی که مریم از خدا خواست او را مرگ دهد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در رابطه با نکات و پیام‌های داستان مریم خاطرنشان کرد: حضرت عیسی از پیامبران الهی و مایه رحمت و امید مردم بوده است و تولد این حضرت معجزه‌ای از جانب خداوند متعال بوده است.

وی اضافه کرد: درس دیگر این داستان این است که گاهی انسان‌های پاک به‌خاطر دوری از تهمت مجبورند از مردم فاصله بگیرند و درس دیگر این است که انسان در لابه‌لای مشکلات ورزیده می‌شود و می‌توان نتیجه گرفت انسان تا سختی نبیند رشد نمی‌کند انسانی که به‌دنبال راحتی و آسایش است رشد نمی‌کند و به جایی نمی‌رسد.

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: انسان گاهی به مرحله‌ای می‌رسد که نمی‌تواند درد خود را به کسی بگوید مثل امام علی(ع) که راز دلش را با چاه در میان می‌گذاشت، حضرت مریم آن‌قدر سختی و مشکل داشت که آرزوی مرگ کرد و درسی که از این نکته می‌توان گرفت این است که مردن بهتر از زندگی با بدنامی و ذلت است.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به معجزاتی که حین تولد حضرت عیسی(ع) صورت گرفت از جمله اینکه چشمه آب گوارایی از زیر پای عیسی جوشید و از درخت خشکیده رطب تازه روئید، افزود: پیامی که این مسئله دارد این است که زنان در هنگام زایمان نیاز به آرامش و غذای مناسب و آب دارند و بهترین غذا برای زن در موقع بارداری، وضع حمل و شیردهی، خرما است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی گفت: درس دیگری که از این آیات می‌گیریم این است که پدر و مادر باید از تولد فرزند خود چه دختر باشد و چه پسر خوشحال شوند چراکه دختر و پسر بودن فرقی ندارد و هر دو نعمت خدا هستند و قرآن کریم فرزند را چشم روشنی برای پدر و مادر معرفی کرده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن دهه فجر افزود: انقلاب اسلامی قیام برای خدا بود امام راحل(ره) که رهبری نهضت را برعهده داشتند تاکید داشت ما برای خدا و حاکمیت اسلام قیام کرده‌ایم، هدف ما از مبارزه با طاغوت این است که مردم به دین و دیانتشان برسند.

وی با بیان اینکه قیام امام خمینی(ره) یک قیام الهی بود، اضافه کرد: روشی که در انقلاب پیش گرفته شد روش پیروزی خون بر شمشیر بود، ملت ایران با دست خالی به میدان آمدند و نشان دادند هیچ اراده‌ای نمی‌تواند بر اراده ملت غلبه پیدا کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اذعان به اینکه امروز مردم مهمترین پشتوانه‌ انقلاب اسلامی هستند، تصریح کرد: ما امروز وظیفه داریم شکر نعمت ولایت، انقلاب اسلامی، ازادی و استقلال را به جا بیاوریم

آرشیو اخبار