حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، مفسر قرآن کریم دوشنبه، 29 اردیبهشت در برنامه تفسیر قرآن با محوریت سوره مریم با قرائت آیات 54 و 55 این سوره «وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ إِسْمَاعِیلَ إِنَّهُ کَانَ صَادِقَ الْوَعْدِ وَکَانَ رَسُولًا نَّبِیًّا ﴿۵۴﴾ وَکَانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَاةِ وَالزَّکَاةِ وَکَانَ عِندَ رَبِّهِ مَرْضِیًّا (55)»، گفت: در سوره مریم داستان برخی پیامبران الهی از جمله ابراهیم(ع)، موسی(ع)، اسحاق(ع) و نوح(ع) و همچنین مریم(س) بیان شده است.

وی با بیان اینکه آیات 54 و 55 سوره مریم در رابطه با داستان حضرت اسماعیل(ع) است، افزود: در این آیات سیمای حضرت اسماعیل(ع) بیان شده است. حضرت اسماعیل(ع) از جمله شخصیت‌هایی است که در قرآن مطالب زیادی در رابطه با وی وجود دارد، ایشان از پیامبران بزرگ الهی است و از وی به‌عنوان ذبیح یاد شده است.

این مفسر قرآن با بیان اینکه نسب پیامبر مکرم اسلام(ص) به حضرت اسماعیل(ع) می‌رسد، گفت: نام حضرت اسماعیل(ع) در 12 آیه قران ذکر شده است، حضرت اسماعیل(ع) ثمره ازدواج حضرت ابراهیم(ع) با هاجر است.

این مفسر قران کریم اضافه کرد: حسادت ساره همسر اول حضرت ابراهیم(ع) نسبت به هاجر و فرزندش اسماعیل(ع) باعث شد حضرت ابراهیم(ع)، هاجر و فرزندش را از شام به مکه و به محلی بی‌آب و علف انتقال دهد.

وی در ادامه به سرگذشت هاجر و اسماعیل و سختی‌هایی که این دو در مکه متحمل شدند اشاره و عنوان کرد: حاجیانی که به زیارت خانه کعبه می‌روند باید سعی بین کوه صفا و مروه را انجام دهند و این حرکت یادآور حرکت هاجر است که برای یافتن آب برای فرزندش اسماعیل هفت مرتبه این مسیر را طی کرد.

این مفسر قرآن در بخشی از سخنانش به مأموریت حضرت ابراهیم(ع) مبنی بر ذبح فرزندش اسماعیل و اینکه حضرت ابراهیم(ع) از این امتحان الهی سربلند بیرون آمد اشاره کرد و گفت: حضرت ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) به‌ دلیل اینکه از این امتحان الهی سربلند بیرون آمدند، بسیاری از اعمال و مناسک حج مثل سعی بین صفا و مروه و ذبح گوسفند در مراسم حج به یاد آنان انجام می‌شود.

حج ابراهیمی، یادآور برائت از مشرکان و قدرت اسلام است

وی با بیان اینکه حج ابراهیمی یعنی حجی که یادآور فداکاری، برائت از مشرکان، وحدت و انسجام و قدرت اسلام است، اضافه کرد: از اوصاف و ویژگی‌های حضرت اسماعیل(ع) با توجه به آیات مذکور می‌توان از صادق‌الوعد نام برد.

این مفسر قرآن ادامه داد: متأسفانه امروزه شاهد هستیم فضایل اخلاقی در جامعه کم‌رنگ شده و بداخلاقی‌ها در جامعه زیاد شده که ضرورت دارد یک بازنگری در رفتار و اخلاق خود داشته باشیم.

وی مقام رسالت و نبوت، رضایت و امر به نماز و زکات نسبت به خانواده را از دیگر ویژگی‌های حضرت اسماعیل(ع) بیان کرد و گفت: آیه «وَکَانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَاةِ وَالزَّکَاةِ وَکَانَ عِندَ رَبِّهِ مَرْضِیًّا؛ خاندان خود را به نماز و زکات فرمان می‌‏داد و همواره نزد پروردگارش پسندیده[رفتار] بود» در این سوره مبارکه بیان‌گر این است که پیامبران علاوه بر مسئولیت اجتماعی، مسئولیت خانوادگی هم داشتند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با تأکید بر اینکه اگر خانواده اصلاح شود جامعه هم اصلاح می‌شود، بیان کرد: از این آیه نتیجه می‌گریم که سفارش به نماز و زکات از وظایف پدر در خانواده است، پدر خانواده باید اهل خانواده خود را به نماز و زکات سفارش کند.

آرشیو اخبار