حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در جلسه تفسیر که پنجم خرداد در خرم‌آ‌باد برگزار شد، به تفسیر آیات 56 و 57 سوره مریم(س) پرداخت و گفت: در دو آیه از قرآن‌ کریم شامل آیه 85 سوره انبیا و آیه 56 سوره مریم(س) در رابطه با شخصیت حضرت ادریس(ص) سخن به میان آمده است.

وی با اشاره به آیه 56 سوره مریم با این مضمون که «وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ إِدْرِیسَ إِنَّهُ کَانَ صِدِّیقًا نَّبِیًّا؛ و در این کتاب از ادریس یاد کن که او راستگویى پیامبر بود» اضافه کرد: در این آیه از قرآن، مقام صداقت، نبوت و معنویت برای حضرت ادریس بیان شده است.

این مفسر قرآن‌ ادامه داد: نتیجه‌ای که از این آیه به‌دست می‌آید این است که تجلیل از بزرگان و پیشکسوتان یک وظیفه است؛ چراکه تجلیل از بزرگان وسیله‌ای برای رشد و هدایت ما است.

وی با با تأکید بر اینکه تجلیل از افراد باید به‌خاطر ارزش‌های معنوی باشد، ادامه داد: قرآن در این آیه به ما یاد می‌دهد که تجلیل باید به‌خاطر ارزش‌های معنوی، علم و خدمت به مردم، عبادت، تبلیغ دین و دفاع، فداکاری، شجاعت و شهامت باشد. متأسفانه شاهد هستیم در جامعه برای هرکس تجلیل می‌گیرند بدون اینکه به این نکته که این تجلیل چه هدفی را دنبال می‌کند، توجه داشته باشند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با تأکید بر اینکه تجلیل از بزرگان باید هدفمند و تأثیرگذار باشد، عنوان کرد: برای اینکه کلام‌مان تأثیرگذار باشد لازم است گفتار و عمل ما یکی باشد.

وی در بیان ویژگی‌های حضرت ادریس گفت: مهم‌ترین رسالت حضرت ادریس امر به معروف و نهی از منکر بود؛ لذا با توجه به این نکته لازم است امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دنبال شود؛ چراکه اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه‌ای کم‌رنگ شود اشرار بر مردم آن جامعه مسلط می‌شوند.

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: حضرت ادریس(ص) هنر دوزندگی و خیاطی داشت و در مسجد سهله خیاطی را به مردم یاد می‌داد و علاوه بر این وی مسلط به چندین زبان بود که نتیجه می‌گیریم افراد به‌ویژه نسل جوان باید آشنا به چندین زبان باشند.

وی با بیان اینکه حضرت ادریس نخستین کسی بود که به نوشتن پرداخته است، افزود: جوانان ما باید به الگوگیری از حضرت ادریس در زمینه نویسندگی کار کنند و در یک کلام اهل قلم باشند.

حجت‌الاسلام میرعمادی مطالعه زندگی پیامبران الهی را به جوانان توصیه کرد و گفت: آشنایی با زندگانی پیامبران در زندگی انسان تأثیر مثبت دارد و انسان را امیدوار می‌کند؛ لذا می‌طلبد همه ما رفتار و سیره پیامبران الهی را در زندگی خود پیاده کنیم.

برای دیدن تصاویر بر روی عبارت گزارش تصویری کلیک کنید.

آرشیو اخبار