در برنامه تفسير قرآن‌ کريم که عصر يکشنبه، 18 خرداد با محوريت سوره مريم در خرم‌آ‌باد برگزار شد، حجت‌الاسلام ميرعمادي، نماينده ولي فقيه در لرستان و مفسر قرآن‌ کريم در تفسير آيه 59 سوره مريم گفت: خداوند در اين آيه مبارکه مي‌فرمايد: «فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا؛ آن‌گاه پس از آنان جانشينانى به جاى ماندند که نماز را تباه ساخته و از هوس‌ها پيروى کردند و به‌زودى [سزاى] گمراهى [خود] را خواهند ديد»، اين آيه درباره دلايل کم‌رنگ شدن معنويت در جامعه است و به بيان علتي که ارزش‌ها را در جامعه کم‌رنگ مي‌سازد، مي‌پردازد.

وي در ادامه با بيان اين‌که ارزش‌ها در مقابل ضد ارزش‌ها قرار دارد، ادامه داد: آيات و روايات فراواني در رابطه با ارزش‌هاي ديني مثل نماز، روزه، زکات، جهاد، ايثار، تقوا، ايمان و ايثار داريم.

اين مفسر قرآن‌ از جمله ارزش‌هاي اجتماعي به وحدت، هم‌دلي، همکاري، تعاون و از جمله ارزش‌هاي سياسي به نظم و انضباط و از جمله ارزش‌هاي اخلاقي به پاکي، صداقت، امانت‌داري و محبت اشاره کرد.

وي در ادامه در رابطه با دو کلمه «خَلَف» و «خَلف» گفت: کلمه اولي به‌ معناي جانشين صالح و فرزند صالح است و کلمه دومي نيز به معناي جانشين ناشايست و فرزند ناشايست است که در اين آيه بيان شده افراد ناشايست جاي افراد شايسته و لايق را مي‌گيرند.

اين مفسر قرآن بيان کرد: چهار نکته اساسي در آيه 59 سوره مريم وجود دارد اول اين که آدم‌هاي بد جاي آدم‌هاي خوب را مي‌گيرند، اين افراد نماز را ضايع مي کنند، از هواي نفس تبعيت مي‌کنند و خداوند راه بازگشت يعني «توبه» را براي اين افراد قرار داده است.

وي فساد اجتماعي در جامعه را ناشي از هواپرستي دانست و خاطرنشان کرد: هواپرستي سبب مي‌شود عقل فرد زايل شود، از مسير هدايت منحرف شود و در يک کلام مي‌توان گفت هواپرستي عامل فساد اجتماعي و بردگي جنسي است.

اين مفسر قرآن‌ با بيان اينکه اين آيه به ما مي‌آموزد که عاقبت هواپرستي سقوط، سرنگوني و هلاکت است، ادامه داد: از جمله عواملي که باعث کم‌رنگ شدن ارزش‌ها در جامعه مي‌شود يکي اين است که انسان‌هاي ناسالم و ناشايست جاي انسان‌هاي سالم را بگيرند و ضايع کردن نماز و پيروي از هواي نفس نيز از عوامل کم‌رنگ شدن ارزش‌ها در جامعه است.

وي افزود: البته خداوند توبه، ايمان و عمل صالح را سه راه براي بازگشت ارزش‌ها به جامعه قرار داده است اما آنچه بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است که توبه کردن بايد در سنين جواني باشد.

حجت‌الاسلام ميرعمادي با بيان اين‌که توبه بايد منجر به تحول و دگرگوني براي شخص توبه‌کننده باشد و يک تحول و دگرگوني در فرد ايجاد کند نه اين‌که فقط يک تظاهر باشد، تصريح کرد: خداوند متعال در آيه 60 سوره مريم فرموده است: «إِلَّا مَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَأُوْلَئِکَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا يُظْلَمُونَ شَيْئًا؛ مگر آنان که توبه کرده و ايمان آورده و کار شايسته انجام دادند که آنان به بهشت درمى‏آيند و ستمى بر ايشان نخواهد رفت» که اين بيان‌گر اين مسئله است که اگر فرد خطاکار توبه کند و گذشته خود را جبران کند و عمل صالح انجام دهد وارد بهشت مي‌شود و حيات طيبه نصيب آن‌ها خواهد شد و هيچ ظلمي در حق آن‌ها نمي‌شود.

اين مفسر قرآن‌ ضرورت توجه به حفظ ارزش‌ها در جامعه را متذکر شد و گفت: لازم است امر به معروف و نهي از منکر در جامعه رواج پيدا کند تا سعادت و خوشبختي نصيب مردم شود.

آرشیو اخبار