حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد ميرعمادي، نماينده ولي‌فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد روز پنج‌‍شنبه، 22 خرداد در جمع اصناف و بازاريان و کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان در تفسير آيات 61، 62 و 63 سوره مريم افزود: اين آيات در رابطه با وعده‌هايي است که خداوند مطرح کرده است.

وي با بيان اين‌که وعده دادن آثار تربيتي و اخلاقي دارد و باعث ايجاد اميد و انگيزه در فرد مي‌شود، اضافه کرد: وعده باعث مي‌شود انسان در مسير اصلي خودش قرار بگيرد و يأس و سرخوردگي وي از بين برود.

اين مفسر قرآن‌کريم با اشاره به آيه 61 سوره مريم با اين مضمون که «جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِي وَعَدَ الرَّحْمَنُ عِبَادَهُ بِالْغَيْبِ إِنَّهُ کَانَ وَعْدُهُ مَأْتِيًّا؛ باغهاى جاودانى که [خداى] رحمان به بندگانش در جهان ناپيدا وعده داده است در حقيقت وعده او انجام‏شدنى است»، گفت: از جمله وعده‌هاي خداوند در اين آيات مي‌توان از وعده مغفرت، آمرزش و اجر عظيم، وعده بهشت و نعمت‌هاي بهشتي، وعده معاد و بازگشت به سوي خدا و حسابرسي اعمال نام برد.

اين مفسر قرآن‌کريم افزود: همچنين وعده جهنم و عذاب‌هاي جاوداني جهنم، وعده اجابت دعا و وعده نصرت و ياري کردن مومنان و وعده ظهور منجي عالم بشريت امام زمان(عج) از ديگر وعده‌هايي است که خداوند به مردم داده است.

حجت‌الاسلام ميرعمادي با بيان اين‌که وعده خدا حق است، تخلف‌ناپذير است و عملي مي‌شود، تصريح کرد: وعده‌هايي که از آنها نام برده شد وعده‌هاي عمومي خداوند هستند و برخي وعده‌ها نيز مثل وعده خدا به مادر موسي و وعده خدا به موسي نيز وعده خاص هستند اما آنچه حائز اهميت است اين است که وعده‌هاي خدا مشروط به ايمان، عبوديت و بندگي خدا و عمل صالح هستند.

حجت‌الاسلام ميرعمادي ادامه داد: بهشتي که خداوند متعال در اين آيه وعده داده است خصوصياتي دارد اول اينکه جاودانگي و هميشگي است، محيط امن و سالم است و در آنجا سخن لغو و بيهوده وجود ندارد، رزق و روزي فراوان براي بندگان خاص خدا در بهشت فراهم است.

وي با اشاره به آيه 62 سوره مريم با اين مضمون که «لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِيهَا بُکْرَةً وَعَشِيًّا؛ در آنجا سخن بيهوده‏اى نمي‌‏شنوند جز درود و روزى‏شان صبح و شام در آنجا [آماده] است»، افزود: همچنين کلام رايج بهشتيان سلام، حمد و ستايش الهي است و بهشت نتيجه بندگي خدا و تقوا و پاکي است.

وي ادامه داد: همچنين آيه «تِلْکَ الْجَنَّةُ الَّتِي نُورِثُ مِنْ عِبَادِنَا مَن کَانَ تَقِيًّا؛ اين همان بهشتى است که به هر يک از بندگان ما که پرهيزگار باشند به ميراث مي‌‏دهيم» دلالت بر اين دارد که بهشت نتيجه بندگي خدا و تقوا و پاکي است

آرشیو اخبار