حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد ميرعمادي، نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه خرم‌آباد شامگاه سه‌شنبه، سوم تير در برنامه تفسير قرآن‌ کريم در مسجد شهيد ابطحي خرم‌آباد برگزار شد در بيان شأن نزول آيه 64 سوره مبارکه مريم(س) که مي‌فرمايد: «وَمَا نَتَنَزَّلُ إِلَّا بِأَمْرِ رَبِّکَ لَهُ مَا بَيْنَ أَيْدِينَا وَمَا خَلْفَنَا وَمَا بَيْنَ ذَلِکَ وَمَا کَانَ رَبُّکَ نَسِيًّا؛ و [ما فرشتگان] جز به فرمان پروردگارت نازل نمى‏شويم آنچه پيش روى ما و آنچه پشت‏سر ما و آنچه ميان اين دو است [همه] به او اختصاص دارد و پروردگارت هرگز فراموشکار نبوده است»، گفت: استقامت در عبادت يکي از مسائل مهمي است که در قرآن به آن پرداخته شده است.

وي اضافه کرد: جمعي از مفسران در تفسير اين آيه گفته‌اند بعد از اينکه چند روزي جبرئيل براي نزول قرآن بر پيامبر(ص) وارد نشد، روزي نزد پيامبراکرم(ص) آمد و پيامبر(ص) از وي علت نيامدن و نازل نشدن آيات طي اين چند روزه غيبتش را از وي جويا شد که جبرئيل گفت: من خود مشتاق ديدار شما بود اما اجازه ما دست خداست و خداوند متعال چند روزي بر من آيه‌اي نازل نفرمود و اين جا بود که آيه 64 سوره مريم با اين مضمون که «و [ما فرشتگان] جز به فرمان پروردگارت نازل نمي‌‏شويم آنچه پيش روى ما و آنچه پشت‏سر ما و آنچه ميان اين دو است [همه] به او اختصاص دارد و پروردگارت هرگز فراموشکار نبوده است» بر پيامبر(ص) نازل شد.

اين مفسر قرآن کريم ادامه داد: اين آيه بيان‌گر اين است که همه چيز از آن خداست، آن‌چه پيش روي ما و آنچه پشت سرماست همه از آن خداست و در يک کلام اراده، زندگي، حيات و ممات ما به دست پروردگار متعال است.

حجت‌الاسلام ميرعمادي افزود: در آيه 65 سوره مريم نيز خداوند مي‌فرمايد: «رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا فَاعْبُدْهُ وَاصْطَبِرْ لِعِبَادَتِهِ هَلْ تَعْلَمُ لَهُ سَمِيًّا؛ پروردگار آسمان‌ها و زمين و آنچه ميان آن دو است پس او را بپرست و در پرستش او شکيبا باش آيا براى او همنامى مي‌‏شناسى» که اين آيه بار معنايي بزرگي دارد و مي‌طلبد از آيات قرآن درس بگيريم.
خداوند مستقيماً بنده‌اش را اجبار به عبادت نفرموده است

وي اضافه کرد: نکته اخلاقي در اين آيه اين است که خداوند مستقيماً بنده‌اش را اجبار به عبادت نفرموده است بلکه ابتدا براي بنده‌اش استدلال مي‌‌‌آورد و سپس از او مي‌خواهد وي را عبادت و پرستش کند.

حجت‌الاسلام ميرعمادي با بيان اينکه خداوند متعال به ما روزي بي‌منت داده است؛ لذا ما هم بايد عبادت خالصانه و بي‌منت براي خدا داشته باشيم، اظهار کرد: آنچه مهم است که مدنظر قرار بگيرد اين است که بندگي خداي متعال صبر و استقامت لازم دارد.
وي در رابطه با «استقامت در عبادت» گفت: نکته مهمي که در آيه 65 سوره مريم وجود دارد اين است که مي‌فرمايد «استقامت در عبادت داشته باش» پس مي‌توان گفت صبر و استقامت در عبادت مهم‌ترين نکته در اين آيه است.

نماينده ولي‌فقيه در لرستان با بيان اينکه نمازي که در تضاد با طاغوت باشد، خالصانه و مخالف با هوي و هوس باشد و علاوه بر اين ناهي از فحشا و منکر باشد، صبر و استقامت لازم دارد اما نمازي که فقط لقلقه زبان باشد استقامت لازم ندارد، اضافه کرد: شايسته است آيه 65 سوره مريم را تابلو کرد و آن را در مسجد و خانه و خيابان‌ها نصب کنيم تا همگان از اين آيه مبارکه درس بگيرند.

وي با بيان اينکه ريشه همه خوبي‌ها صبر است و صبر بر سه قسم صبر بر مصيبت، صبر بر طاعت و عبادت و صبر بر گناه است، گفت: برخي نقل کرده‌اند وقتي آيه مبارکه 65 سوره مريم نازل شد پيامبراکرم(ص) شش ماه تمام هر روز در خانه امام علي(ع) و حضرت فاطمه‌ زهرا(ع) مي‌رفت و مي‌فرمود: يا اهل‌ بيت من نماز، نماز، نماز و بعد اين آيه مبارکه را قرائت مي‌کرد.

امام جمعه خرم‌آباد با تأکيد بر اينکه استقامت بر عبادت بايد مدنظر قرار گيرد، اظهار کرد: در تعليم نماز و عبادت به فرزندان بايد استقامت به خرج دهيم. مهم‌ترين نکته که در آيه 65 سوره مبارکه مريم وجود دارد اين است که صبر، استقامت و مداومت سه شرط تأثيرگذاري عبادت است.

آرشیو اخبار