آیت الله سید احمد میرعمادی 16 فروردین ماه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد ضمن دعوت همگان به تقوای الهی اظهار داشت: تقوا موجب آسودگی و راحتی انسان است، پیامبر گرامی اسلام به ابوذر سه جمله سفارش کردند؛ «ای ابوذر خواهش‌های نفسانی خودت را کم کن تا فقر و تنگ دستی بر تو آسان گردد. ای ابوذر گناهانت را کم کن تا مرگ بر تو آسان شود. ای ابوذر مقداری از مالت را به فقرا و نیازمندان ببخش تا حساب روز قیامت برای تو آسان گردد

وی تصریح کرد: هرچه در این دنیا انفاق کنیم و ببخشیم در روز قیامت حساب شما سنگین نخواهد بود، ببخشید مال خود را، انفاق کنید و به سیل زدگان کمک کنید تا خدا در روز قیامت به شما کمک کند.

اهمیت ماه شعبان

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه در روزهای آخر ماه رجب و آغاز ماه پر فیض شعبان قرار داریم، افزود: ماه شعبان ماه رسول خداست و از چند نظر اهمیت دارد؛ شخصیت‌های بزرگی در این ماه به دنیا آمدند، میلاد مسعود امام حسین (ع)، ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل (ع) و ولادت با سعادت حضرت امام سجاد (ع) را در این ماه داریم؛ نیمه ماه شعبان هم ولادت حضرت ولیعصر (عج) است.

آیت الله می رعمادی با تاکید بر اینکه این موالید سراسر نور را تبریک می گویم، افزود: ماه شعبان ماهی است که بهشت بر بندگان واجب می‌شود؛ امام علی (ع) می‌فرماید «از آن روزی که پیامبر عظمت ماه شعبان را برای من بیان کرد، هرگز روزه گرفتن ماه شعبان را ترک نکردم».

در همین حادثه سیل نیروهای مسلح ما، سپاه و ارتش و هوانیروز و نیروی انتظامی به داد مردم رسیدند و کمک کردند

وی یادآور شد: روز پاسدار و جانباز را داریم که تبریک می‌گوئیم، هم به جانبازان و هم پاسداران که حافظان انقلاب اسلامی و ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند؛ مایه مباهات است، امروز در همین حادثه سیل نیروهای مسلح ما، سپاه و ارتش و هوانیروز و نیروی انتظامی به داد مردم رسیدند و کمک کردند. بسیج، نیروهای مردمی و جهادی کمک کردند، این نعمت است باید قدر بدانیم.

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه جان برکفانی که در صحنه حاضر می‌شوند و جان انسان‌ها را نجات می‌دهند و امنیت را برقرار می‌کنند را قدر بدانیم، تصریح کرد: عزیزان هوانیروز در این شرایط سخت، بالگردهای سپاه و ارتش و هلال احمر آذوقه‌ها را به مناطقی که در سیل محاصره بودند رساندند. باید قدرشناس باشیم.

آیت الله میرعمادی ادامه داد: شهادت آیت الله محمدباقر صدر را تسلیت می گویم، ایشان یک نظریه پرداز دینی بود، عمود فکری و اندیشه جامعه بوده است. روز ۲۰ فروردین شهادت شهدای اهل قلم را گرامی می‌داریم، شهید آوینی هنرمند با بصیرت و آگاه به زمان بوده است، روز شهادت صیاد شیرازی را در پیش داریم، باید او را دوباره بشناسیم، شهید صیاد شیرازی امیر بی قرار شهادت بوده است.

امیدواریم فناوری هسته‌ای که ثمره خون شهدا است حفظ شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روز انرژی هسته‌ای گفت: این روز نماد خودباوری و توانمندی علمی ایران است،  فناوری هسته‌ای فراز و نشیب فراوانی داشته و الان هم سرنوشت فناوری هسته‌ای ما به این روزی افتاده که می‌بینیم و فقط جای تأسف دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان یادآور شد: یاد شهدای دانشمندان هسته‌ای را گرامی می‌داریم، عجب تلاشی کردند و عجب اقتداری به ایران بخشیدند و ایران را سربلند کردند، امیدواریم فناوری هسته‌ای را که ثمره خون شهدا است حفظ کنیم.

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیل خروشان و ویرانگر که همه شهرهای لرستان به آن مبتلا شدند، اشاره کرد و اظهار داشت:  به جرأت می گویم واقعاً خسارت باور نکردنی بر لرستان وارد شد، به باور نمی‌آید، همین جاده خرم آباد به پلدختر به طول ۱۰۰ کیلومتر خراب و نابود شد، از ویسیان تا پلدختر یک پل اصلی و فرعی سالم را نمی‌بینید.

مردم سیل زده ما نیاز به کمک دارند و از نظر روحی و روانی در شرایط مناسبی نیستند

وی با بیان اینکه تمام پمپاژهای آب مردم از بین رفت، دشت‌های فراوانی مثل سیلاخور به حدی گل گرفته که قابلیت کشت در آنها نیست. روستاهای فراوانی در پلدختر، معمولان، دلفان، شاهیوند، چگنی و پاپی دچار خسارت شدند،  ۱۱ روستا به واسطه بالا آمدن سد سیمره در محاصره هستند، تصریح کرد: چقدر احشام و دام‌ها و استخر ماهی از بین رفت، تمام سرمایه عمر عزیزان، اسباب و وسایل برقی در پلدختر، معمولان، دورود و خرم آباد و کوهدشت از بین رفت؛ چگونه می‌توانند دوباره جبران کنند و وسایل زندگی را فراهم کنند.

خطیب جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه باید امدادرسانی صورت بگیرد، مردم سیل زده ما نیاز به کمک دارند، باید به آنها کمک کنیم، از نظر روحی و روانی در شرایط مناسبی نیستند. بخشی از آلام آنها را تسکین دهیم، افزود: امدادرسانی با قوت ادامه یابد، دوم مسئله پاکسازی است و اینکه باید کمک‌ها مخصوصاً کمک‌های اساسی نان و آب تأمین شود.

مسئولینی که می‌گویند در کنار مردم هستیم امیدواریم تا آخر در کنار مردم لرستان باشند و آنها را تنها نگذارند

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه مسئولینی که می‌گویند در کنار مردم هستیم امیدواریم تا آخر در کنار مردم لرستان باشند و آنها را تنها نگذارند، به وضعیت روحی و روانی مردم توجه شود، اظهار داشت: مسئولان به وعده‌هایی که می‌دهند عمل کنند، مبادا عمل نکنند و باز اعصاب مردم را خورد کنند، در جلسه با آقای لاریجانی رئیس مجلس گفتم اصلاً وعده ندهید اما اگر وعده می‌دهید عمل کنید و با اعصاب مردم بازی نکنید.

وی با بیان اینکه مسئله دیگر اقدامات پیشگیرانه است، اگر حق لرستان در سد سازی و تخصیص آب داده می‌شد امروز به این درد گرفتار نمی‌شدیم، تصریح کرد: مسئله سدسازی توجه ویژه شود، به لای روبی رودخانه‌ها، آبخیزداری و حفظ حریم رودخانه‌ها پرداخته شود.

روایت آیت الله میرعمادی از واکنش سیل زدگان به ابلاغ سلام رهبر انقلاب

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه در یک فرصت مناسب مشاهدات خود را از سیلاب بیان می‌کنم، افزود: من وقتی در جمع مردم پلدختر حاضر شدم مردم آمدند دور ما حلقه زدند و هرکدام تقاضا و درد دلی داشتند، گفتم آمده‌ام سلام رهبری را ابلاغ کنم و اظهار تأثر و همدردی رهبری را بیان کنم، یکی از عزیزان گفت جانم فدای رهبر و گوش دادند به حرف ما، ولایتمداری این مردم زبانزد است، مردمی که بسیار بزرگ منشانه برخورد می‌کنند را قدر بدانیم.

آمریکا اجازه نداد کمک‌های بین المللی برای سیل زدگان ایران بیاید

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه واقعاً درد ما این است که آمریکای جنایتکار، سیل زدگان را تحریم کرده است، اجازه نداد کمک‌های بین المللی برای سیل زدگان ایران بیاید، واقعاً مرگ بر آمریکا، اظهار داشت: سیل ایران آمریکا را رسوا کرد، مدعیان دروغین حقوق بشر اجازه نمی‌دهند کمک‌های بشر دوستانه به ایران بیاید و حساب‌های هلال احمر را بسته‌اند.

وی با بیان اینکه باید هوشیار باشیم، همانگونه که امام (ره) و رهبری بیان کردند آمریکا با ملت ایران و آرمان‌های و ارزش‌های آن کینه و دشمنی دارد، خطاب به آمریکایی‌ها تصریح کرد: ما به کمک‌های شما نیاز نداریم، ملت ایران خودش با همت خودش مشکلات را حل می‌کند و به فضل الهی با حل مشکلات روسیاهی برای آمریکا باقی خواهد ماند.