حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد در مصلای الغدیر این شهر با اشاره به برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد در تهران اظهار داشت: برگزاری این اجلاس در تهران نکته ها و پیام های فراوانی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری این اجلاس در تهران عنوان کرد: اجلاس سران غیر متعهد بعد از سازمان ملل بزرگترین نهاد با عضویت بیش از 120 کشور محسوب می شود.

ایران اسلامی پرچمدار و کانون بیداری در منطقه

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه در حال حاضر نهاد های بین المللی دیگری مانند اتحادیه اروپا با عضویت 27 کشور و اتحادیه عرب با عضویت 22 کشور فعالیت دارند، ادامه داد: این در حالیست که اجلاس سران غیر متعهد دارای بیش از 120 کشور است.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به تاثیرگذاری اجلاس

 سران غیرمتعهد در مناسبات سیاسی جهان بیان داشت: موضع گیری های این اجلاس خود گواه بر تاثیرگذاری آن است.

وی با اشاره به برگزاری این اجلاس در شرایط کنونی ادامه داد: این اجلاس در شرایطی در تهران در حال برگزاری است که ایران اسلامی پرچمدار و کانون بیداری اسلامی محسوب می شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه این اجلاس در شرایطی برگزار شد که دشمنان تلاش کردند تا آنجا که می توانند ایران تخریب کنند، ادامه داد: از سوی دیگر آمریکا و رژیم صهیونیستی با تلاش بی وقفه و شبانه روزی قصد داشتند که اعضای جنبش غیرمتعهد را از حضور در اجلاس منصرف کنند.

دستاوردهای بسیاری در برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد نصیب ایران شد

حجت الاسلام میرعمادی تصریح کرد: استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی برای حضور کمرنگ اعضای اجلاس غیرمتعهدها در ایران دست به هر کاری زدند تا اولا این اجلاس در تهران برگزار نشود و ثانیا اگر برگزار شد در سطح پایینی باشد.

وی با بیان اینکه همزمان با برگزاری اجلاس سران غیر متعهد دشمنان تخریب و تحریم را علیه ایران شدت بخشیدند، گفت: دشمنان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را در دستور کار و تحریم ها را تشدید کردند.

خطیب جمعه خرم آباد ادامه داد: این در حالیست که با وجود این همه تحریم و تخریب دستاوردهای بسیاری در برگزاری اجلاس سران غیر متعهد نصیب ایران شد.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به دستاوردهای برگزاری این اجلاس در تهران ادامه داد: یکی از دستاوردهای مهم این اجلاس برگزاری آن در سطح بالا و با مشارکت مطلوب اعضا بود.

حضور بی سابقه سران جنبش غیر متعهد مایه حیرت رژیم صهیونیستی شد

وی با بیان اینکه در این اجلاس بیشتر سران کشورها در حد رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر شرکت کردند، بیان داشت: به واقع شرکت بی سابقه سران جنبش غیر متعهد در اجلاس تهران مایه بهت و حیرت آمریکا و رژیم صهیونیستی شد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به حضور گسترده سران کشورهای غیر متعهد در اجلاس تهران گفت: حضور به گونه ای بود که حتی برخی از سران بعدازظهر روز برگزاری اجلاس خودشان را به تهران رساندند.

حجت الاسلام میرعمادی تصریح کرد: همچنین برخی از سران که در اجلاس شرکت نکرده بودند پشیمان شدند و با ارسال پیام و مصاحبه به شکلی رضایتمندی خود را از برگزاری این اجلاس در تهران اعلام کردند.

دستاوردهای مهم اجلاس سران عدم تعهد در تهران

وی همچنین دستاورد مهم دیگر برگزاری اجلاس سران غیر متعهد در تهران را اعتماد به نفس، امنیت، اقتدار و ثبات سیاسی ایران دانست و گفت: شکست توطئه تحریم و انزوای ایران و در مقابل انزوای آمریکا از دیگر دستاوردهای برگزاری این اجلاس در تهران بود.

خطیب جمعه خرم آباد افزود: همچنین اعلام آمادگی 63 نفر از سران کشورها برای سخنرانی در اجلاس غیر متعهد به این دلیل بود که آنها احساس کردند که می توانند در فضای سیاسی ایران حرف های خود را مطرح کنند.

حجت الاسلام میرعمادی بازگشت اجلاس به آرمانها و اهداف اصلی خود، ایستادگی در برابر زیاده خواهی مستکبران عالم، ایستادگی در برابر سلطه جهانی از دیگر دستاوردهای مهم برگزاری این اجلاس در تهران بود.

آمریکا بازنده و شکست خورده اجلاس عدم تعهد

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین دستاورد اجلاس جنبش غیر متعهدها در تهران ضرورت تغییر مناسبات جهانی بر اساس عدالت و کرامت بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران طی سه سال ریاست اجلاس سران غیر متعهد به دنبال مقابله با استکبار جهانی و برقراری صلح در جهان است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تصریح کرد: در یک کلام باید گفت ایران با برگزاری این اجلاس پیروز عرصه بین الملل و آمریکا بازنده و شکست خورده این میدان بود.

سخنان شجاعانه مقام معظم رهبری مایه افتخار و عزت ملی شد

حجت الاسلام میرعمادی در ادامه همچنین به بیانات جامع، کامل، حکیمانه و تاریخی مقام معظم رهبری در اجلاس سران غیر متعهد اشاره کرد و گفت: سخنان مقام معظم رهبری در این اجلاس هم با صلابت و قاطعیت بود و هم از روی پند و خیرخواهی ایراد شد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنان خود در این اجلاس شجاعانه و صادقانه مواضع ایران را در مسائل گوناگون بیان کردند، یادآور شد: حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، مسئله فلسطین، اصلاح جهان یک قطبی، ضرورت تغییر نگاه سازمان ملل و شورای امنیت و ... از جمله موارد مهم در سخنان مقام معظم رهبری بود.

خطیب جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه سخنان شجاعانه مقام معظم رهبری در اجلاس سران غیر متعهد مایه افتخار و عزت ملی ما شد، ادامه داد: این سخنان نشان داد که ایران اسلامی از رهبری مقتدر و آگاه برخوردار است.

حجت الاسلام میرعمادی با تاکید بر اینکه سخنان مقام معظم رهبری نقشه راه برای حرکت این جنبش در جهان خواهد بود، افزود: به طور یقین این سخنرانی به عنوان سندی مهم در این اجلاس برای همیشه باقی خواهد ماند.