آیت الله سید احمد میرعمادی 18 اردیبشهت ماه در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد اظهار داشت: تقوا سبب آبرو و عزت است و حضرت علی(ع) می فرمایند"اگر کسی می خواهد بزرگوار، با عظمت و باعزت باشد از معصیت و حرام الهی اجتناب کند".

وی با بیان اینکه آیه ۴۳ سوره رعد درباره شخصیت امام علی(ع) تطبیق داده شده است عنوان کرد: خداوند در این آیه در جواب کسانی که کافر هستند و به پیامبر(ص) می گویند تو فرستاده خداوند نیستی به پیامبر(ص) می فرماید در جواب آنها اینگونه بگو برای اینکه من فرستاده خداوند هستم شاهدی جز خدای متعال و کسی که علم کتاب را می داند ندارم.
علی(ع) اعرف به قرآن و افضل به کمالات است
وی ادامه داد:ه درباره این آیه خیلی بحث شده و اول باید بدانیم که این کافرانی که در این آیه آمده اند خدا را قبول دارند و پیامبرش را قبول ندارند چرا که اگر خدا را قبول نداشتند شهادت خداوند برای آنها معنایی ندارد و دوم اینکه کسی که آگاهی و علم بر کتاب دارد آنقدر عظمت دارد که شهادت و گواهی او در کنار گواهی خدا قرار گرفته است.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: در روایات متعدد شیعه و سنی آمده که مقصود از کسی که به علم کتاب آگاهی دارد جز علی بن ابیطالب(ع) نیست.
آیت الله میرعمادی با اینکه این جمله "علی(ع) اعرف به قرآن و افضل به کمالات است" در کتابها آمده و اگر آن را به ذهن بسپاریم در شناخت عظمت ایشان کافی است تصریح کرد: اعرف به قرآن به این معنی است که علم کتاب الهی در نزد امام عل(ع) است.
وی افزود: صحابه پیامبر(ص) هم به این امر اعتراف کرده اند جایی که ابن عباس می گوید علم قرآن به پنج قسمت تقسیم می شود که چهار قسمت آن نزد علی(ع) است و دیگران در یک قسمت آن با او شریک هستند.
خداوند گواهی علی(ع) را کنار گواهی و شهادت خود قرار داده است
آیت الله میرعمادی افزود: یکی دیگر از صحابه پیامبر(ص) می گوید قرآن بر هفت حرف نازل شده و هرحرف ظاهر و باطنی دارد که علی(ع) ظاهر و باطن قرآن را یکجا دارد.
وی بیان داشت: خود حضرت هم در نهج البلاغه می فرماید من داناترین شما در زمینه قرآن هستم و یک نمونه از کمالات ایشان این است که ایشان بیشترین نماز را خوانده اند، بیشترین روزه را گرفته اند و مردم نمازشب خواندن را از علی(ع) یاد گرفته اند و چه زیباست که خداوند متعال از ایشان تعریف کرده و گواهی علی(ع) را کنار گواهی و شهادت خداوند قرار داده است.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در خطبه دوم به حدیثی از امام موسی کاظم (ع) اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ایشان می فرمایند ای مردم من شما را به دو چیز سفارش می کنم یکی تقوا و دوم تفقه است و احکام الهی و شرعی و حلال و حرام را یاد بگیرید و بدانید یادگیری احکام کلید بصیرت و تمام و کمال عبادت در این است.
امام موسی کاظم اسوه ارزش های والای انسانی بودند
آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه روز پنج شنبه ۲۵ رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) است ضمن تسلیت شهادت این امام مهربان که اسوه صبر و استقامت و عبادت است یادآور شد: ایشان در سال ۱۸۳ هجری قمری در زندان هارون الرشید در بغداد در سن ۵۵ سالگی به شهادت رسیدند.
وی افزود: امام موسی کاظم اسوه ارزش های والای انسانی بودند و ایشان در ارزش هایی مانند عبادت، رسیدگی به فقرا و محرومین و حمایت از نیازمندان چنان موفق عمل کردند که در دستگاه حکومت نفوذی پیدا کرده تا حلال مشکلات مردم باشد و در مبارزه سیاسی نیز از این زندان به آن زندان اسوه صبر و استقامت است.
وی عنوان کرد: وقتی کسی از دنیا می رود سفارش می کنند حتی دکمه پیراهنش را هم جدا کنند که راحت تر جان بسپارد و سفارش می کنند فرزندان و اهل خانواده در کنارش باشند اما این امام همام با سنگینی غل و زنجیر و در غربت بدون حضور فرزندانشان امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) به دست یک یهودی به شهادت رسیدند.
بسیج سازندگی در عرصه محرومیت زدایی منشا برکات فراوانی بوده است
نماینده ولی فقیه در استان لرستان به ۱۷ اردیبهشت سالروز تاسیس بسیج مستضعفین به دستور مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: بسیج یک نهاد پربرکت است و در هر عرصه ای که وارد شده منشا برکات فروان بوده است.
آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه بسیج سازندگی در عرصه ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی منشا برکات فراوانی بوده است تصریح کرد: بسیج سازندگی با استفاده از جوانان بانشاط و بااخلاص و با نیرو کارهای بسیار باارزشی انجام داده که یکی از آن ها اردوهای جهادی است.
وی ادامه داد: اردوهای جهادی تجلی جهاد و هجرت در عرصه سازندگی هستند و خدمات آموزشی، فرهنگی، عمرانی و... این جوانان امید و شادمانی را در دل مناطق محروم احیاء می کنند.
کشاورزان زکات مال خود را بپردازند
آیت الله میرعمادی همچنین به شروع فصل برداشت گندم در مناطق گرمسیر استان اشاره و عنوان کرد: از کشاورزان انتظار می رود زکات مال خود را بپردازند چون یک واجب الهی و یک فریضه بوده که خدا آن را در کنار نماز قرار داده است.
امام جمعه خرم آباد افزود: روایت است پرداخت زکات موجب قبولی اعمال و برکت در اموال می شود و امیدواریم این واجب الهی که فراموش شده بود و تبلیغات خوبی در زمینه آن انجام شد احیاء شده و سهم فقرا و نیازمندان داده شود و زکات به مصرف صحیح خود برسد.
شروع عملیات ساخت زائرسرای لرستانیها در مشهد
نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به شروع عملیات ساخت زائرسرای لرستانیها در مشهد طی هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد: زمینی حدود ۴۵۰ متر در نزدیکی حرم امام رضا(ع) در منطقه ثامن تهیه و زمین این زائرسرا توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد به لرستان داده شد.
آیت الله میرعمادی یادآور شد: این زائرسرای ارزان قیمت برای مردم لرستان در ۹ طبقه و با زیربنای ۲۷۰۰ متر ساخته می شود که احداث آن نیاز به کمک مردم لرستان دارد و جز شما هیچکس هیچ امتیازی در آن نخواهد داشت.
وی افزود: دیه یا خمس مال را برای ساخت این پروژه قرار دهید که شماره حساب اعلام شده و هرکس در این زائرسرا ساکن شود شما در ثواب زیارت او شریک خواهید بود.
مردم یمن در سخت ترین شرایط جنگی به سر می برند
آیت الله میرعمادی به تحولات یمن و منطقه اشاره و تصریح کرد: مردم یمن همچنان در سخت ترین شرایط جنگی به سر می برند و آل سعود همچنان به حمله هوایی و تجاوز خود ادامه داده است و مردم یمن را قتل عام می کند و زیرساخت ها را نابود می کند و به هیچ هواپیما یا کشتی اجازه کمک رسانی نمی دهد.
نماینده ولی فقیه در استان لرستان افزود: بیمارستان های یمن دارو ندارند و آنچه برای دنیا عبرت است حمایت مدعیان حقوق بشر از آل سعود در این جنایت است.
وی عنوان کرد: بعد از شروع تحولات بیداری اسلامی در منطقه امریکا یک برنامه ریزی برای ایجاد خاورمیانه جدید طراحی کرد و یک سناریو ترتیب داد که گسترش گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده در کشورهای خاورمیانه و تجزیه کشورهای اسلامی به سه یا چهار قسمت از جمله اهداف آمریکا بود.
آیت الله میرعمادی با اشاره به برنامه آمریکا برای تجزیه عراق اشاره کرد و این اقدام را در راستای وابستگی به بیگانگان دانست و یادآور شد: آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی است

آرشیو اخبار