آیت الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد 16 مردادماه در خطبه‌های نمازجمعه این هفته خرم‌آباد در مصلای الغدیر این شهر با گرامیداشت 16 مرداد سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، گفت: جهاددانشگاهی یکی از مراکز علمی و پژوهشی و آموزشی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به‌وجود آمد.
جهادگری در عرصه علم و دانش؛ نیاز اساسی کشور

وی افزود: یکی از نیازهای مداوم جمهوری اسلامی ایران جهادگری در عرصه علم و دانش است و رهبر معظم انقلاب نیز در این رابطه فرموده است که نباید به‌هیچ‌وجه اجازه دهیم شتاب علمی کشور گم شود و یا کاهش پیدا کند.

خطیب جمعه خرم‌آباد اضافه کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سطح علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما رشد خوبی پیدا کرده است و امروز ایران اسلامی از نظر سطح علمی در دنیا در رتبه 15 یا 16 قرار دارد و این نشان می‌دهد یک حرکت علمی پرشتابی در کشور آغاز شده نباید اجازه دهیم این شتاب کند شود.

آیت الله میرعمادی نقش دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و جهاددانشگاهی در زمینه جهاد علمی را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی علاوه بر بالا بردن سطح علمی کشور در پیشرفت ایران اسلامی نیز نقش اساسی داشته است که دستاوردهای این نهاد در صنعت نانو، سلول‌های بنیادی و ... گواه براین است.

جهاددانشگاهی پُلی بین دانشگاه، تولید و صنعت/این نهاد نقش مهمی در پیشرفت کشور داشته است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر این‌که ابتکارات، خلاقیت‌های علمی، اقتصاد و کشاورزی و صنعت ما باید دانش‌بنیان و بر محور تولید باشد جهاددانشگاهی را پُلی بین دانشگاه و تولید و صنعت خواند و گفت: مسئولیت امروز مراکز علمی و آموزشی بسیار سنگین است باید پژوهش‌های تولیدمحور و نیجه‌بخش و ثمردهی کاربردی را در جامعه دنبال کنیم.

خطیب جمعه خرم‌آباد در ادامه با گرامیداشت 17 مرداد سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی، افزود: این برای ما یک افتخار است که شهید صارمی از استان لرستان و شهرستان بروجرد است.

وی ادامه داد: صارمی یک جوان مؤمن، شجاع و بابصیرت بود که در انجام رسالت خبرنگاری خودش به شهادت رسید، این خبرنگار شجاع که در سخت‌ترین شرایط افغانستان مشغول اطلاع‌رسانی بود الگویی برای خبرنگاران است.

خطیب جمعه خرم‌آباد نقش خبرنگاران در بیان حقایق، روشنگری مسائل و موضوعات گوناگون برای مردم و تنویر افکار عمومی و مهندسی افکار عمومی را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: خبرنگاران در سنگر بیداری افکار عمومی جامعه و معرفی انقلاب و دستاوردهای آن نقش مهمی دارند.

وی گفت: امسال که به نام همدلی و همزبانی نام‌گذاری شده است اصحاب رسانه می‌توانند نقش مؤثری در ایجاد فضای همدلی و همزبانی در بین مردم داشته باشند.

لزوم رفع مشکلات معیشتی خبرنگاران

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خواستار رفع مشکلات معیشتی قشر خبرنگاران شد و گفت: خبرنگاران نیازمند حمایت مادی و معنوی هستند و می‌طلبد مسئولان نسبت به رفع مشکلات این قشر همت کنند تا آن‌ها بدون دغدغه به اطلاع‌رسانی و روشنگری بپردازند.

وی در ادامه در رابطه با مناسبت‌های هفته به 25 شوال سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) اشاره کرد و افزود: امام صادق(ع) در عصر خودش در دو جبهه فرهنگی و تربیت شاگردان و نشر علوم اهل‌بیت(ع) و تبیین مکتب تشیع و همچنین مبارزات سیاسی فعالیت گسترده‌ای داشت.

امام جمعه خرم‌آباد در رابطه با جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: لازم است این توافق هسته‌ای مورد نقد و بررسی قرار بگیرد و افرادی‌که موافق و مخالف آن هستند به‌دنبال تقویت باشند چراکه این یک مسأله ملی است و همه باید در قبال آن یدواحده باشند.

وی اضافه کرد: ایران پس از 12 سال در عرصه دیپلماسی در برابر شش قدرت دنیا توانست به این توافق دست یابد و اکنون که در مرحله برسی نقاط قوت و ضعف این توافق قرار داریم باید توجه داشت که بررسی نقاط قوت و ضعف نباید منجر به دو دستگی جامعه شود لذا آن‌هایی که موافق و آن‌هایی که مخالف هستند باید به‌دنبال تقویت آن باشند.

آیت الله میرعمادی گفت: در تمام مراحل مذاکره باید مصالح و منافع جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شود و مبادا افرادی کاری انجام دهند که مصالح و منافع جمهوری اسلامی به خطر بیافتد.

جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای با منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران گره خورده است

وی با یادآوری این‌که جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای با منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران گره خورده است، اذعان کرد: این توافق نه بد و نه ایده‌ال است نه باید ذوق‌زده و نه نگران شد این توافق محصول زحمات شبانه‌روزی، تیزبینی، درایت، هوشیاری و توانایی تیم مذاکره کننده هسته‌ای است.

خطیب جمعه خرم‌آباد تاکید کرد: متخصصان، کارشناسان، مسئولان باید به دقت این توافق را بررسی و موشکافی کنند، باید مراقب باشیم که آمریکا در هیچ مرحله‌ای از توطئه علیه انقلاب کوتاهی نکرده و همواره دنبال منافع خودش بوده است.

وی گفت: این توافق باید براساس اهداف و ارمان‌های امام راحل(ره) و شهیدان انقلاب و پیرو رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باشد و سیاست‌های خودمان را دنبال کنیم و به‌دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم چراکه حل مشکل جامعه در گرو اقتصاد مقاومتی است نه اقتصاد وابسته.

ایشان در ادامه به شهدای غواص اشاره کرد و افزود: شهدای غواص دل‌های مردم ایران اسلامی را نورانی کرده و مقاومت و ایستادگی را در ملت ایران زنده کردند، پیام این شهدا مقاومت، بصیرت و وحدت است چراکه تمسک به این سه اصل مایه سربلندی و عزت است.

آرشیو اخبار