آیت الله سید احمد میرعمادی جمعه ۲۹ مرداد در خطبه های این هفته نمازجمعه خرم آباد در مصلی الغدیر این شهر تقوا را سبب ضمانت بهشت دانست و اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمود من بهشت را برای چهار گروه ضمانت می کنم، افرادی که اهل تقوا و خداترس باشند، کسانی که جدال و بگومگوی بیهوده را ترک کنند، افرادی که دروغ را اگرچه به شوخی ترک کنند و کسانی که اخلاق خود را نیکو کرده و با مردم مدارا کنند.

بسیاری از کارکردهای مسجد ترک شده است

وی به مناسبت ۳۱ مردادماه روز جهانی مسجد اشاره کرد و افزود: فلسفه این نامگذاری آتش زدن مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی است.

خطیب جمعه خرم آباد مسجد را نخستین پایگاه در حکومت اسلامی دانست و بیان داشت: در آن زمان مسجد علاوه بر پایگاه معنوی و محل عبادت کارکردهای مختلفی داشت به طوری که در گذشته مسائل فرهنگی جامعه بر محور مسجد بود و مسائل اجتماعی در مسجد شکل می گرفت حتی مسائل نظامی و بسیج عمومی برای جهاد در راه خدا و مسائل اقتصادی در مسجد رقم می خورد.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه متاسفانه امروز بسیاری از کارکردهای مسجد ترک شده است، عنوان کرد: امروز مسجد در مدیریت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش چندانی ندارد تنها به محلی برای نماز خواندن و عبادت تبدیل شده شده است در حالی که امروزه ما به فرهنگ مسجد نیازمند هستیم و باید تمام امور بر محور مسجد باشد.
وجود مساجدی در لرستان که حتی اذان از آنها پخش نمی شود

وی با یادآوری اینکه در گذشته مسجد محل قضاوت، داوری، تعلیم و تربیت بود، افزود: امروز مسجد علاوه بر اینکه کارکردهای قبلی خود را از دست داده حتی کارکردهای عبادت را نیز از دست داده است بطوری که امروز در برخی از مساجد تنها نماز مغرب و عشاء خوانده می شود و این مساجد هنگام نماز صبح و ظهر بسته هستند.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به وجود مساجد نیمه کاره در استان اشاره کرد و گفت: مساجد فراوانی در استان نیمه کاره رها شده اند لذا مسئولین استان باید همت کرده و این مساجد را درست کنند همچنین برخی مساجد استان بدون امام جماعت بوده زیرا مردم و هیئت امنای مساجد برای تامین زندگی امام جماعت مسجد کمک نمی کنند تا وی در تمام وعده ها نماز جماعت را در مساجد برگزار کند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه برخی مساجد نیز کم تحرک و بی تحرک هستند، بیان داشت: در استان مساجدی وجود داشته که نماز صبح و نماز ظهر و عصر در آن ها برگزار نمی شود حتی اذان از این مساجد پخش نمی شود و برخی مساجد نیز به لحاظ بهداشتی و نظافت مشکل دارند همچنین در برخی مساجد هیئت امنای، خادمین و امام جماعت مشکل دارند.

لزوم رسیدگی به مساجد توسط مسئولان فرهنگی استان

وی بر لزوم رسیدگی به مساجد و رفع مشکلات آن ها از سوی مسئولین فرهنگی و مرکز رسیدگی به امور مساجد  تاکید کرد و گفت: هرچقدر که بتوانیم کارها را بر محور مسجد انجام دهیم برای مردم و جامعه نفع مادی و معنوی خواهد داشت لذا دستگاه های فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه و مرکز رسیدگی به امور مساجد باید برای رفع مشکلات مساجد تلاش کنند.

خطیب جمعه خرم آباد به نبود مسجد در برخی محلات و شهرک های سطح استان از جمله سایت های مسکن مهر اشاره کرد و ادامه داد: لازم است اداره کل راه و شهرسازی استان باید نسبت به تامین مساجد در این محلات و رفع موانع تلاش کنند و مردم نیز در این زمینه مطالبه و پیگیری داشته باشند تا فرهنگ جامعه ما بر اساس فرهنگ مسجد محوری باشد تا از این طریق سبک زندگی ما اسلامی شکل بگیرد.

مسئولان در هفته دولت آمارهای خلاف واقع را بیان نکنند

آیت الله میرعمادی به فرارسیدن هفته دولت اشاره کرد و گفت: طبیعی است که در این ایام دولتمردان عملکرد چهارساله دولت را بازگو می کنند اما شایسته است که در این هفته به تکالیف و وظایفی که دولت بر عهده دارد نگاهی داشته باشیم و با توجه به این تکالیف و با رعایت عدل و انصاف عملکرد و کارنامه دولت و دولتمردان را ارزیابی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بهتر است کارنامه دولت بر اساس توصیه ها، سفارشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری ارزیابی شود، اضافه کرد: همچنین باید آمارهایی که دولتمردان ما در هفته دولت ارائه می دهند باید واقعی و ملموس بوده تا مردم آن ها را قبول کنند نه اینکه آمار خلاف واقع بیان شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به مواردی از ملاک های ارزیابی دولت اشاره کرد و بیان داشت: اولین موضوعی که می تواند ملاک ارزیابی دولت باشد اقتصاد مقاومتی است لذا باید توجه شود که آیا اقتصاد مقاومتی رعایت شده و در عمل چه مقدار اقتصاد مقاومتی رعایت شده است همچنین باید مشخص شود که به شعار اقدام و عمل بدون ظاهرسازی و حرف چه اندازه عمل شده است.

ملاک های ارزیابی عملکرد دولت

آیت الله میرعمادی اهمیت دادن به مقوله فرهنگ و استقلال فرهنگی که از موارد حساس و مورد تاکید از سوی مقام معظم رهبری هستند را یکی دیگر از ملاک های ارزیابی دولت دانست و گفت: باید مشخص شود دولتمردان چه مقدار مسائل فرهنگی کشور را دنبال کرده و چه میزان استقلال فرهنگی را حفظ کرده اند همچنین باید معلوم شود چه مقدار جلوی ولنگاری های فرهنگی گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه حفظ شتاب علمی کشور از دیگر ملاک های ارزیابی دولت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه پیشرفت کشور مبتنی بر دانش و علم است باید معلوم شود که پیشرفت علمی کشور چگونه بوده است.

خطیب جمعه خرم آباد توجه به نفوذ دشمن و جدی گرفتن خطر نفوذ دشمن را از دیگر ملاک های ارزیابی دولت دانست و افزود: میزان کاهش تورم و بهبود اشتغال و میزان ثبات معیشت مردم همچنین تنظیم صحیح برنامه ششم توسعه کشور از دیگر ملاک های ارزیابی دولت می تواند باشد و در نهایت بخش هایی که دولت در آن موفق عمل کرده باید مورد تقدیر و در بخش هایی که ضعف وجود دارد باید نسبت به رفع ضعف ها اقدام کرد.

سکوت خفت بار مجامع بین الملل در مورداقدامات آل سعود

آیت الله میرعمادی به مناسبت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی اشاره کرد و بیان داشت: اقتدار و امنیت کشور در سایه پیشرفت و توانمندی صنعت دفاعی کشور است و خوشبختانه ظرفیت های دفاعی کشور با ابتکار و خلاقیت نیروهای نظامی کشور بسیار بالا بوده و قدرت بازدارندگی بالایی دارند.

وی به اقدامات خصمانه و کینه توزی آل خلیفه نسبت به مردم بحرین و تشدید جنایات رژیم آل سعود علیه مردم مظلوم یمن اشاره کرد و گفت: هم آل خلیفه و هم آل سعود با حمایت و پشتیبانی استکبار جهانی در حال جنایت بوده و مرد و زن و کودک را قتل عام می کنند با این حال شاهد سکوت خفت بار مجامع بین المللی و مدعیان دروغین حقوق بشر در دنیا هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود به افرادی که به دنبال تخریب چهره نورانی امام راحل هستند هشدار داد و گفت: برخی افراد هرازگاهی با بیان خاطره یا پخش نوار صوتی به دنبال این هستند چهره امام راحل را خدشه دار کنند این افراد با این اقدامات درواقع کینه و دشمنی خود را نسبت به امام خمینی (ره) نشان می دهند.

امام خمینی (ره) محبوب دلهای مردم است

آیت الله میرعمادی افزود: این افراد به دنبال این هستند که چهره امام راحل را که شخصیتی بی نظیر در جهان معاصر دارد را خدشه دار کنند لذا خاطراتی دروغینی را بازگو می کنند این افراد هم پیمان منافقین بوده و جنایات منافقین را نشان نمی دهند درحالی که هزاران نفر از مردم ما به دست منافقین کشته شدند.

وی با بیان اینکه امروز این افراد نادان و کینه توز با پخش نوار صوتی یک انسان ساده لوح صحنه گردان استکبار جهانی شده اند، ادامه داد: اکنون چند نفر منافق، محارب، مرتد و جاسوس مرتبط با استکبار جهانی از ماجرای فردی که در سال ۶۷ اعدام شد پیراهن عثمان درست کرده برای اینکه می خواهند دشمنی خود با امام را نشان دهند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تصریح کرد: اما این افراد باید بدانند امام خمینی (ره) محبوب دلهای مردم و بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی ایران است و اگر اقدام و حکم امام نبود امروز جمهوری اسلامی در کار نبود لذا هرگز این ترفندها غباری بر چهره آسمانی امام وارد نخواهد کرد.