آیت الله سید احمد میرعمادی جمعه ۲ مهر در خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد در مصلای غدیر این شهر با سفارش همه به تقوای الهی گفت: تقوا سبب نزدیکی انسان به خدای متعال می شود.

وی با بیان اینکه در حدیثی امام موسی کاظم (ع) می فرماید دو چیز انسان را به خدا نزدیک می کند و آن دو نماز و نیکی به پدر و مادر است، تصریح کرد: اگر می خواهید به خدا نزدیک شوید نماز بخوانید و به والدین خود خدمت و نیکی کنید.

انگیزه تحصیل در جامعه کم شده است

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه گاهی پدر بزرگ و مادربزرگ ها گلایه می کنند و می گویند فرزندان و نوادگان به ما سر نمی زنند و حرمت ما را نگه نمی دارند، افزود: تقوا یعنی نیکی به والدین، پدربزرگ، مادربزرگ ها و نگه داشتن احترام آنها که در قرآن نیز به آن سفارش شده است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اول مهر ماه آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس اظهار داشت: آغاز سال تحصیلی جدید بهار تعلیم و تربیت بوده و نمادی از تلاش و کوشش علمی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه یکی از پایه های اصلی پیشرفت در جوامع امروزی نظام آموزش و پرورش مناسب است، تصریح کرد: اگر نظام آموزش و پرورش مناسب، صحیح و درستی داشته باشیم کشور ما پیشرفت می کند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه مسئولیت معلمان، آموزش و پرورش و فرهنگیان بسیار سنگین است، افزود: امروز انگیزه تحصیل کم شده و تقویت این موضوع به عهده معلمان و فرهنگیان است.

ضرورت اهمیت دادن به باورهای دینی در مدارس

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه معلمان باید نگرش مثبت به درس، علم و فناوری را در بین دانش آموزان ایجاد کنند، گفت: حس اعتماد به نفس، خلاقیت و ابتکار موضوع مهم دیگری است که معلمان باید در ایجاد آن در بین دانش آموزان اهتمام کنند.

وی با بیان اینکه خانواده نیز در آموزش و پرورش فرزندان نقش اساسی دارد، تصریح کرد: خانواده در امر تعلیم و تربیت باید مشارکت کند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد یادآور شد: سرنوشت فرزندان و آینده را خانواده و مدرسه باید تعیین کنند چرا که خانه و مدرسه در این رابطه مکمل یکدیگر هستند و باید دست در دست هم دهند تا یک نظام آموزش و پرورش مناسب داشته باشیم.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر ضرورت اهمیت دادن به باورهای دینی، ارزش ها، نماز و ... در مدارس افزود: برخی تنها صحبت از اعتقادات و ارزش ها می کنند اما در مقام عمل چیزی مشاهده نمی شود.

اعتماد به نفس و خودباوری از دستاوردهای دفاع مقدس

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: دفاع مقدس یک دوره تاریخی بسیار مهم، فراموش نشدنی و بی نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورد اما دستاوردهای عظیمی نیز داشت، تصریح کرد: اعتماد به نفس و خودباوری یکی از دستاوردهای دفاع مقدس است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه امروز اغلب نیازهای کشور را خودمان تامین می کنیم، افزود: شکوفایی استعدادها، خلاقیت ها، فناوری هسته ای و نانو به دلیل همین اعتماد به نفسی است که در دوران دفاع مقدس به دست آمده است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت جهادی و تفکر بسیجی دستاورد عظیمی است که در دوران دفاع مقدس حاصل شد، گفت: امروز هم معتقدیم اقتصاد مقاومتی با تفکر بسیجی و مدیریت جهادی عملی می شود.

هشت سال دفاع مقدس تجربه عملی اقتصاد مقاومتی بود

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در حوزه نظامی توانستیم پیشرفت کنیم در اقتصاد نیز می توانیم، تصریح کرد: امروز از تجربه نظامی و سیاسی برخورداریم که هیچ ارتشی در دنیا ندارد.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه هشت سال دفاع مقدس تجربه عملی اقتصاد مقاومتی بود، افزود: در دوران دفاع مقدس کسی به ما کمک اقتصادی نمی کرد و خودمان هم اقتصاد و هم جنگ را اداره می کردیم.

وی یادآور شد: در دوران دفاع مقدس با مدیریت جهادی پیروز شدیم و امروز نیز باید با همین مدیریت اقتصاد خود را درست کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه با اشاره به دوشنبه پنجم مهرماه سالروز شکسته شدن حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه اظهار داشت: به دستور امام راحل این عملیات اجرایی شد و تقویت روحیه رزمندگان و یاس و ناامیدی ارتش بعثی را به دنبال داشت.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در عملیات ثامن الائمه ناتوانی ارتش بعث عراق ثابت شد و در ادامه شورای حکام خلیج فارس و آمریکا به کمک عراق آمد تا مبادا ایران در عملیات های بعدی پیروز شود، تصریح کرد: رزمندگان عملیات های بعدی را صورت دادند و خاک ایران را آزاد کردند.

خانواده ها دچار تزلزل هستند

وی به ۲۴ ذی الحجه روز مباهله پیامبر با قبیله نجرا و نثاری اشاره کرد و گفت: مباهله مهمترین سند فضیلت اهل بیت عصمت و طهارت است و شیعیان باید این اسناد را بدانند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه ۲۵ ذی الحجه نیز روز نزول سوره هل اتی است که فضیلت دیگری برای اهل بیت به شمار می رود، تصریح کرد: این فضیلت ها افتخاری برای شیعیان بوده و ما باید این موضوعات را در ذهن خود داشته باشیم.

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود به روز خانواده اشاره کرد و اظهار داشت: خانواده در اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه خانواده محل آرامش زندگی، کانون محبت و تربیت فرزندان است، تصریح کرد: متاسفانه امروز خانواده ها دچار تزلزل هستند و دعوای خانوادگی زیاد است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد علت این امر را کمبود معنویت، کم حوصلگی و نبود عفو و گذشت دانست و افزود: عامل استحکام خانواده معنویت، تحمل و عفو است و اگر این عوامل حاکم شود خانواده خوشبخت و با سعادتی خواهیم داشت.

آیت الله میرعمادی در ادامه سالروز شهادت سید عبدالکریم هاشمی نژاد مرد قلم، بیان و سیاست و شهادت فرماندهان فلاحی، فکوری، کلاهدوز، جهان آرا و نامجو را گرامی داشت و خاطر نشان کرد: شهدا سند پرافتخار و مایه عزت ملت ایران هستند.