آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد پنجشنبه ۲۸ بهمن از روند احیای کارخانه چرم و پوست لرستان بازدید کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه باید روند راه‌اندازی مجتمع چرم و پوست تسریع شود، بر نقش مؤثر این واحد صنعتی در اشتغال و درآمدزایی تأکید کرد.

آیت الله سید احمد میرعمادی اظهار داشت: با توجه به احیای مجتمع کشت و صنعت لرستان، احیای مجتمع چرم و پوست نیز ضروری است.

وی با اشاره به نقش صنایع تبدیلی و تکمیلی در تقویت تولید و اشتغال در لرستان به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری بیان کرد: با توجه به واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این رابطه تسریع در راه اندازی این مجتمع ضروری است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه مجتمع چرم و پوست قابلیت اشتغال تعدادی از لرستانی ها را دارد افزود: صنعت چرم و پوست ارزش افزوده فراوانی را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه این صنعت دارای درآمدزایی و اشتغالزایی موثری است یادآور شد: روند احیای این واحد صنعتی باید سرعت بخشیده شود.

آیت الله میرعمادی ضمن حمایت و تشویق سرمایه گذار این مجتمع، یادآور شد: با توجه به اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی است با همت و تلاش سرمایه گذار و حمایت و پشتیبانی مسئولان انتظار می رود که این کارخانه هرچه زودتر راه اندازی شود.

بنابراین گزارش چرم و پوست لرستان واحدی است که ۴۲ سال از عمرش می‌گذرد و بیش از ۱۸ سال متروکه بوده است. این واحد انواع مشکلات اعم از قطع انشعاب، غارت اموال، فروش اراضی متعلقه و ... را به خود دیده است تا چندین بار سر از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید لرستان درآورد.

ظرفیت تولید این شرکت، تولید ۸ هزار جلد چرم سبک بز و گوسفندی است و حتی در قالب طرح‌های توسعه این مجموعه تولید چرم سنگین و مصنوعات کیف و کفش را در دستور کار قرار داده و این در حالی است که بسیاری از فرصت‌های تولید این مجموعه به دلیل اطاله کار، ازدست‌رفته‌اند.

تقی سام نژاد مدیر مجموعه قدیمی اما تازه تملک شده پوست و چرم لرستان که حالا نامش «داکوک» است پیش از این در جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان گفت: درحالی‌که بیش از ۴۰ سال از عمر این کارخانه می‌گذرد اما این مجموعه به‌تازگی از بنیاد مستضعفان تملک شده درحالی‌که این کارخانه توسط این بنیاد منحل شده بود.

وی افزود:ما پوست و چرم را خریده‌ایم و می‌خواهیم که این واحد فعالیت کند و درواقع می‌خواهیم در واحدی که وجود خارجی ندارد کارکنیم و سرمایه‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: این مجموعه در حال حاضر فقط یک ملک است  ولی می‌خواهیم آن را در همان قالب قدیم احیا کنیم، این مجموعه سرمایه‌های زیادی دارد که یک نمونه از آن فقط اراضی متعلق به این مجموعه است.

سام نژاد گفت: اراضی این مجموعه ۲۱ هکتار است که معادل اراضی شهرک صنعتی شماره یک خرم‌آباد است و آن‌هم زمین‌هایی در بهترین موقعیت و کل وسعت زمین‌های آن ۹۰ هکتار بوده است و ۵.۲ مگاوات برق داشته است.