آیت الله سید احمد میرعمادی دوشنبه ۹ اسفند در گردهمایی ائمه جماعات شهرستان خرم آباد با اشاره به اینکه ائمه جماعات باید امام جماعت بودن را شغل اصلی و اساسی خود بدانند، اظهار داشت: حضور منظم و زودهنگام امام جماعت در مسجد و گفتگو با مردم یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه روایت های متعددی در رابطه با حضور زودهنگام در مسجد و دیر ترک کردن مسجد داریم، تصریح کرد: امام جماعت باید زودتر به مسجد برود و در سنگر محراب بنشیند.

مطالبه مردم از امام جماعت زیاد است

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه امام جماعت باید به گفتگوی با مردم محله بپردازد، افزود: مطالبه مردم از ائمه جمعه و جماعات خیلی زیاد است و این مطالبات به حق است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه مردم انتظار ادای با کیفیت نماز و قرائت صحیح نماز را دارند، گفت: امام جماعت باید نماز را به گونه ای بخواند که یاد خدا در دل مردم بیافتد و مایه آرامش آنها شود.

وی با بیان اینکه امام جماعت باید هسته های مقاومت را در مسجد شکل بدهد، تصریح کرد: امام جماعت باید هسته های اخلاقی، معرفتی، قرآنی و پاسخگویی به سوالات مردم را در مسجد شکل بدهد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه انتظار مردم اقامه نماز جماعت در سه وعده در مسجد است و مسئولیت این امر به عهده امام جماعت است، افزود: انتظار داریم ائمه جماعاتی که خانه شان نزدیک مسجد است نماز را در وعده صبح به جماعت در مسجد برگزار کنند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه امام جماعت باید در زمان ضرورت جایگزینی برای خود داشته باشد تا نماز جماعت در مساجد همواره بر پا باشد، اظهار داشت: باز بودن در مساجد یک ضرورت است و باید در سه وعده نماز در مسجد زودتر از اذان باز شود.

مسجدی که جوان ندارد نشاط ندارد

وی با بیان اینکه مسجدی که جوان ندارد روح، نشاط و پویایی ندارد، تصریح کرد: جذب جوانان به مساجد خیلی مهم است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه شناخت محرومین و جویا شدن احوال آنها از سوی امام جماعت مسجد خیلی مهم است، افزود: جویا شدن احوال محرومین و نمازگزاران از سیره پیامبر گرامی اسلام است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه اقامه نماز در واقع امر به معروف و دعوت به خیر است، گفت: نماز جمعه پایگاه نظام و مهم ترین پشتوانه نظام اسلامی است و ائمه جماعات باید شب جمعه با ذکر روایات مردم را به حضور در نماز جمعه دعوت کنند.

وی با بیان اینکه برخی ائمه جماعات در جذب جوانان به مسجد و جویا شدن احوال محرومین و دعوت به خیر موفق بوده اند، تصریح کرد: اگر امام جماعتی در کار خود موفق است و نماز جماعت اش شلوغ است باید افتخار کرد و همه باید به او برای موفق تر شدن کمک کنند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: جلسات گردهمایی ائمه جمعه و جماعات باید به صورت ماهانه و فصلی برگزار شود و بحث و تبادل نظر در رابطه با مسائل مختلف برپایی نماز جماعت در مساجد صورت گیرد.