نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر اینکه عزاداری‌های محرم و عاشورا مکتب اسلام را حفظ کرده است، گفت: تحول در دل انسان‌ها ثمره عاشورا است.

آیت الله سید احمد میرعمادی سه شنبه 20 شهریورماه در همایش «عاشوراییان» ویژه مسئولین هیئات مذهبی لرستان با اشاره به اینکه هیئت های مذهبی نقش بسیار مهم و اساسی در سوگواری امام حسین(ع) دارند، خطاب به مسئولان هیئت های مذهبی اظهار داشت: خداوند یک نعمتی به شما داده و آن نعمت خادمی امام حسین(ع) است. این بزرگترین مدال و افتخار است.

سوگواری برای امام حسین(ع) عامل توجه و تقرب به خدا است

وی با بیان اینکه سوگواری برای امام حسین عامل اصلی توجه به خدا و تقرب به خدا است، یعنی وسیله ای است که انسان به خدا توجه پیدا می کند و شما این نقش مهم و اساسی را ایفا می کنید، تصریح کرد: برپایی عزاداری برای سیدالشهدا پیوند زدن دل ها به اهل بیت عصمت و طهارت است، کار شما در هیئت های مذهبی کار بسیار مقدس و ارزشمندی است و نصیب هرکسی نمی شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه روح هیئات مذهبی عشق و محبت به پیامبر و آل پیامبر است،  جز عشق و محبت به امام حسین چیزی در وجود شما نیست، امام هم در روز قیامت توجه به شما خواهد داشت، افزود: شما خیمه امام را اول ماه محرم آماده و مهیا می کنید، قطعا بدانید امام حسین(ع) هم بهشت را برای شما مهیا می کند و زینت می دهد.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه در روایات برای عزاداری امام حسین(ع) ثواب فراوانی ذکر شده است، آمده است که اگر کسی در عزای امام حسین(ع) بگرید یا بگریاند یا خودش را به حال گریه بزند بهشت بر او لازم می شود؛ ادامه داد: عزاداری امام حسین ثمرات فراوانی دارد، نخست آنکه نشانه تقوای دل است.

بزرگترین شعائر الهی برپایی عزای سید الشهدا است

وی با بیان اینکه خداوند متعال در آیه ای می فرماید «هرکسی که شعائر الهی را برپا کند، این نشانه تقوای دل است»؛ عزاداری امام حسین(ع) نیز جزو شعائر الهی است، تصریح کرد: بزرگترین شعائر الهی برپایی عزای سید الشهدا است؛ مطمئن باشید اینکه شما نوکری امام حسین را می کنید نشانه پاکی شماست.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه دومین ثمره عزاداری امام حسین(ع) آمرزش گناهان است، افزود: روایتی داریم از امام صادق(ع) که در کتاب کافی آمده است، امام صادق(ع) به «فضیل» می گوید آیا مجلسی برای ما تشکیل می دهید که در آن درباره ما صحبت کنید، فضیل پاسخ می دهد بله؛ امام صادق(ع) فضیل را تحسین می کند و می فرماید: این مجالسی که تشکیل می دهید را دوست داریم،  در این مجالس امر ما را احیا کنید و معارف ما را بازگو کنید. هرکس مجلسی برای ما تشکیل دهد و در آنجا نام ما را ببرد یا شخص دیگری در آن مجلس نام ما را ببرد و شخص به اندازه یک قطره اشک از چشمش جاری شود خدا گناهان او را می آمرزد.

آیت الله میرعمادی سومین ثمره عزاداری های امام حسین(ع) را حفظ مکتب اسلام دانست و گفت: دین به واسطه همین جلسات حفظ شده است،  در نقل ها آمده است که اسلام را پیامبر اکرم(ص) به وجود آورد ولی امام حسین(ع) اسلام را تثبیت کرد؛  بقای اسلام به نهضت امام حسین است. این خیمه ها و عزاداری ها اسلام را حفظ کرده است.  

تحول در زندگی افراد از آثار مراسم های عزاداری سیدالشهدا است

وی با اشاره به اینکه چهارمین اثر عزاداری های امام حسین(ع) ایجاد تحول در زندگی افراد است، اظهار داشت: چقدر افراد آمدند در مجلس امام حسین تحول ایجاد شد و برگشتند،  از گناهان توبه کردند، استغفار کردند و آدم خوبی شدند،  خیلی ها آمدند اهل نماز شدند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد خطاب به روسای هیئت های عزاداری با بیان اینکه به دنبال جذب جوانان باشید، جوانان را جذب کنید و برای آنان در هیئت حساب دیگری باز کنید، تصریح کرد: جوانان امروز در معرض شبهات و تهاجم فرهنگی دشمن قرار دارند، آنان را جذب کنید و برای آن ها احترام خاصی قائل شوید، قطعا جوان دلبسته هیئت می شود.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه ثمره عزاداری امام حسین(ع) تحول در بین جوانان است، به برکت انقلاب جوانان نسبت به شعائر دینی بسیار مقید شده اند، حضور آن ها در مراسم شب های قدر، پیاده روی جهانی اربعین، اعتکاف، نماز جمعه و روز عاشورا و ... را می بینیم، افزود: تحول انسان ها ثمره عاشورا است؛ باید تلاش کنیم عزاداری باشکوه و با عظمت و در شان امام حسین(ع) برگزار کنیم.

چند شرط برگزاری مطلوب عزاداری های محرم

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چند شرط برگزاری مطلوب عزاداری های محرم اشاره کرد و اظهار داشت: اخلاص مهم ترین شرط است، مبادا ما را غرور بگیرد، منیت نباید وجود داشته باشد؛ هرچه در خانه امام حسین(ع) خود را کوچک کنیم خدا ما را بزرگ می کند.

مسئول هیئت باید هیئت خود را منظم نگه دارد و برنامه ریزی داشته باشد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه نظم و برنامه ریزی دومین عامل در برگزاری مطلوب مراسم های عزاداری است، تصریح کرد: مسئول هیئت باید هیئت خود را منظم نگه دارد و برنامه ریزی داشته باشد.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه بدون برنامه ریزی کار به جایی نمی رسد، افزود: هیئت باید سر ساعت برنامه خود را آغاز کند و سر ساعت تمام کند، موضوع برنامه باید مشخص باشد، برای سخنرانی ها و برنامه های هیئت موضوع مشخص شود.

سینه زدن وسیله برای یک هدف بلند است، هدف بلند توجه به خدا است

وی هدفمند بودن عزاداری ها را سومین عامل برای برگزاری مطلوب مراسم ها دانست و گفت: سینه زدن وسیله برای یک هدف بلند است، هدف بلند توجه به خدا است، این احساسات و عواطف را برای دین خدا به کار بگیرید.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد خاطرنشان کرد: فلسفه عاشورا نیز همین بوده است، هدف فقط کشته شدن نبود، هدف معرفی اسلام و احیای مکتب اهل بیت بوده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه شرط عزاداری مطلوب ولایتمداری و ولایت پذیری است، تصریح کرد: عزاداری که در آن توجه به ولایت و بصیرت نباشد اثری ندارد، هیئات ما باید سیاسی باشند و منبری و مداح ما باید روشنگری کند.

جناح بندی و چپ و راست در هیئت ممنوع است، اما مسائل انقلاب و نظام اسلامی و ولایت و رهبری باید بیان شود

وی با تاکید بر اینکه جناح بندی و چپ و راست در هیئت ممنوع است، اما مسائل انقلاب و نظام اسلامی و ولایت و رهبری باید بیان شود؛ افزود: مقید بودن به واجبات به ویژه اهتمام به نماز اول وقت در هیئت ها نباید فراموش شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه عزاداری های لرستان، عزاداری های در خور تحسین و مورد توجه است، اظهار داشت: انصافا در این سال ها هم اشعار عوض شده و هم اشعار خوبی خوانده می شود؛ عزاداری ها مطلوب است و شکل آن نیز خوب است.

آرشیو اخبار