آیت الله سید احمد میرعمادی اول مهرماه در مراسم بازگشایی مدارس لرستان در سخنانی با تسلیت ایام محرم و شهادت جمعی از عزیزان در حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: خدا را شاکریم که بار دیگر حضور در سنگر علم و دانش را به ما عنایت کرد.

ضرورت توجه به تربیت دینی دانش آموزان

وی با تاکید بر اینکه مدرسه سنگر علم و دانش است، تصریح کرد: معلمان افسرانی هستند که با تربیت نیروی انسانی توانمند این عرصه را هدایت و رهبری می کنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه دانش آموزان آینده سازانی هستند که با تعلیم، تربیت و تحصیل علم آینده کشور در اختیار آنها است، گفت: پیشرفت، رشد و تعالی هر ملتی به علم و دانش آن ملت بستگی دارد و ارزش و اهمیت علم و دانش بر کسی پوشیده نیست.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در دین مبین اسلام بر اهمیت علم و دانش بسیار تاکید شده است، گفت: علم و دانش مایه سعادت و کمال انسان است، علم سازنده تمدن ها و فرهنگ های بشری است و سبب ترقی و پیشرفت جوامع بشری است و هر جایی پیش روی، سعادتمندی و سربلندی وجود دارد در سایه علم و دانش است.

وی با بیان اینکه آنچه که در کنار علم و دانش اهمیت فوق العاده ای دارد مسئله تربیت دینی است، تصریح کرد: در اسلام علم در کنار تربیت و تعلیم در کنار تربیت قرار گرفته است و علم به تنهایی راهگشا نیست.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد، تاکید کرد: اگر علم با تهذیب نفس همراه باشد اسلحه ای برای دفاع، مبارزه با جهل، نادانی و آنچه که باعث عقب ماندگی انسان می شود است.

مسئله نماز و قرآن در راس برنامه های آموزش و پرورش باید باشد

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران آموزش و پرورش از جایگاه والایی برخوردار است، عنوان کرد: ما اگر بخواهیم کشور و مملکت ما الگویی برای جهان باشد باید به پیشرفت های علمی دسترسی پیدا کنیم، پیشرفت های علمی سبب می شود که اقتدار و عزت داشته باشیم و برای جهانیان الگو باشیم.

وی با بیان اینکه در کنار علم آموزی باید به اخلاق و تربیت دینی هم توجه کنیم، گفت: مسئله نماز و قرآن در راس برنامه های آموزش و پرورش باید باشد چرا که هدف ما از تعلیم و یادگیری رسیدن به کمال و بندگی خدای متعال است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه قرآن وسیله ای برای رسیدن به کمال و تقرب به خدا و بندگی خدا است و نماز اوج بندگی خدای متعال است، افزود: در این راستا توجه به نماز و قرآن در برنامه های آموزش و پرورش یک ضرورت است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه رسالت سنگین معلمان مسئله تعلیم و فهماندن دانش آموزان به مسائل علمی است، گفت: معلمان در کنار آموختن مسائل و مطالب باید برای فهم، دقت و فکر کردن دانش آموزان برنامه داشته باشند، باید دانش آموزان ما اندیشمندانی باشند که گره گشای مسائل باشند، باید علم به خلاقیت و نوآوری منتهی شود، علم توام با مهارت آموزی باشد و زمینه اشتغال جوانان و نوجوانان ما را فراهم کند.

خروجی کار در آموزش و پرورش نسل توانمند و خلاق باشد

وی با تاکید بر اینکه پرسشگری از خصوصیات دانش آموز فعال و نخبه است، افزود: دانش آموزی که ذهن فعالی داشته باشد پرسشگر است، از این رو مسئله تفکر، پرسشگری، پژوهش، فهم و دقت در مسائل از جمله اموری است که دانش آموزان و نسل جوان ما باید به آن توجه جدی داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در این راه مشارکت اولیای دانش آموزان در امر تعلیم و تربیت بسیار سازنده است، افزود: امروز آموزش و پرورش با این حجم عظیمی که دارد توانایی اینکه بتواند همه خواسته ها و انتظارات را برآورده کند را ندارد و نیازمند به مشارکت است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه مشارکت اولیای دانش آموز یعنی حاضر شدن در تعیین سرنوشت فرزندان خود و حساس بودن نسبت به سرنوشت آنها، گفت: در این راستا دانش آموزان که آینده سازان کشور هستند با تلاش و کوشش معلمان و اساتید و جدیت و تلاش علمی خودشان و همت بلند همه مسئولان می توانند آینده بسیار خوبی را رقم بزنند.

وی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است پرورش نسلی توانمند، خلاق، مبتکر و صاحب حرفه و شغل است.