آیت الله سید احمد میرعمادی چهارشنبه 18 مهرماه در نخستین مسابقه مکبری دانش آموزان خرم آباد با اشاره به اینکه یکی از برنامه هایی که زمینه رشد معنوی دانش آموزان را فراهم می کند مسابقه اذان و مکبری است، اظهار داشت: معمولا تاکنون در کشور مسابقه اذان برگزار می شد، ولی برای اولین بار با همت اداره کل آموزش و پرورش استان و ستاد نماز جمعه خرم آباد، مسابقه مکبری هم برگزار می شود.

استقبال فراوان دانش آموزان از مسابقه مکبری

وی با بیان اینکه این نشان می دهد استعدادها و قابلیت های فراوانی در میان دانش آموزان عزیز وجود دارد که اگر شکوفا شود می توان نقش آفرینی دانش آموزان را در عرصه های گوناگون فراهم کرد، تصریح کرد: یکی از این عرصه ها عرصه نماز جمعه است.

ستاد برگزاری مسابقه مکبری در آموزش و پرورش شکل بگیرد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه استقبال فراوان دانش آموزان از این مسابقه مکبری گویای این است که باید برنامه ریزی جامعی را در این زمینه داشته باشیم، افزود: پیشنهاد می دهیم ستاد برگزاری مسابقه مکبری در آموزش و پرورش شکل بگیرد و هر ساله این برنامه اجرا شود و برگزیدگان استانی و کشوری داشته باشیم.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه در مراسم های بزرگ ملی از برگزیدگان این مسابقات مکبری استفاده شود، گفت: مسئله مکبری در اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ مکبر در حقیقت دعوت کننده مردم برای هماهنگ شدن با یکدیگر است،  مکبر دعوت کننده نمازگزاران برای هماهنگ شدن با یکدیگر در پیشگاه خداوند است.

مکبر منادی اسلام است

وی با بیان اینکه مکبر همان ثواب را دارد که نماز گزار دارد، تصریح کرد: مکبر منادی اسلام است، مکبر افراد را فرا می خواند برای عبادت،  منادی دعوت به عبادت است.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه در ماه مبارک رمضان چندین هزار نفر آمدند برای نماز جمعه و شما با عنوان مکبر این جمعیت را هدایت می کنید، افزود: مکبر در اسلام شرایط و اهمیتی دارد؛  اولا مکبر باید یک انسان خوش صدا باشد، که وقتی تکبیر می گوید صدایش دلنشین باشد و همه لذت ببرند و صدای خوش هم یک نعمت بسیار بزرگ است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه مکبر باید از یک آرامشی برخوردار باشد، وقتی در مقابل جمعیت می ایستد و جمعیت به او نگاه می کنند آرامشی را در وجود او ببینند، اظهار داشت: مکبر باید احکام نماز را بداند، بداند چگونه تکبیر بگوید تا مردم دچار اشتباه نشوند،  حتی اگر امام جماعت اشتباه کند مکبر باید اصلاح کند.

مکبر باید از میان انسان های خوش نام باشد

وی با بیان اینکه مکبر باید از میان انسان های خوش نام باشد، تصریح کرد: مکبر باید با وضو باشد، وقتی اذان می گوید باید طهارت داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه مکبر باید در جایی قرار بگیرد که احاطه بر مردم داشته باشد، بر یک بلندی یا جایگاه باشد که مردم او را ببینند و با او هماهنگ شوند، افزود: مکبر فرمانده نمازگزاران است؛  در روایت آمده است که اذان گو و مکبر در روز قیامت سرافراز و مهمان خدا است.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: یک مکبر باید حالات نماز را از نظر واجبات و مستحبات به خوبی بداند.

استفاده از برگزیدگان مسابقه برای مکبری در نماز جمعه خرم آباد

وی با اشاره به اینکه وقتی پیامبر گرامی اسلام در مدینه بود جبرئیل نازل شد و گفت باید نماز جمعه بخوانی، پیامبر اکرم(ص) به بلال دستور داد که برود مردم را با خبر کند، پیامبر تعلیم تکبیر و اذان را به بلال داد تا مردم را به نماز دعوت کند، گفت: باید آموزش مکبری را در سطح اقشار داشته باشیم که متاسفانه جای خالی این آموزش احساس می شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه مکبر باید برگزیده باشد، آشنا و مسلط باشد، تصریح کرد: در نماز جمعه خرم آباد فرصتی را برای جوانان و نوجوانان فراهم می کنیم و از شما مکبران می خواهیم به عنوان مجریان نماز جمعه و مکبران استفاده کنیم.

مسائل تربیتی در آموزش و پرورش لرستان در اولویت قرار گرفته است

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه استقبال شما نوجوانان از مسابقه مکبری مسئولیت ما را سنگین کرده است، افزود: با رویکردی که در آموزش و پرورش لرستان است، مسائل تربیتی در اولویت قرار گرفته، قرآن، عترت و نماز در آموزش و پرورش از یک جایگاه بسیار خوبی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه اهتمام مسئولان بر مسئله نماز، قرآن و عترت ستودنی است و جای تشکر دارد، ادامه داد: هم مسئولین ستاد نماز جمعه و هم مسئولین آموزش و پرورش به دنبال این هستند که دانش آموزان و جوانان از نظر معنوی رشد یابند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه یکی از مراکز رشد معنوی جوانان، نماز جمعه است، تصریح کرد: نماز جمعه محل رشد معنوی انسان است.

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: در مرحله اول ۵۰ نفر از برگزیدگان مسابقه مکبری برای مکبری در نماز جمعه انتخاب می شوند که ۲۵ نفر از آن ها طی امسال و ۲۵ نفر دیگر در سال آینده کار مکبری را در نماز جمعه برعهده خواهند داشت.

 

آرشیو اخبار